ΣΚΩΤΙΑ

Εκτός τελικού η Σέλτικ

Η Σέλτικ άνοιξε το σκορ στο 1ο λεπτό, αλλά η Ρος Κάουντι έκανε ανατροπή, επικράτησε με 3-1 στο "Χάμπντεν Παρκ" και θα παίξει στον τελικό του σκωτσέζικου League Cup (videos)

Σπουδαία έκπληξη στα ημιτελικά του σκωτσέζικου League Cup, καθώς η Ρος Κάουντι νίκησε με 3-1 την Σέλτικ στο "Χάμπντεν Παρκ" και θα είναι αυτή που θα αντιμετωπίσει στον τελικό την Χιμπέρνιαν.

Οι "καθολικοί" άνοιξαν το σκορ στο πρώτο λεπτό με τον Γκάρι Μακάι-Στίβεν, αλλά στο 13' αποβλήθηκε ο Έφε Άμπροουζ κάνοντας πέναλτι, με το οποίο ισοφάρισε ο Μάρτιν Γουντς.

Την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Πολ Κουίν στο 48' και ο Άλεξ Σχάλκ στο 63' διαμόρφωσε το τελικό 3-1 και έβαλε τέλος στις ελπίδες της Σέλτικ για τρεμπλ.

ΡΟΣ ΚΑΟΥΝΤΙ: Φοξ, Φρέιζερ, Κουίν, Ντέιβις, Φόστερ, ΜακΣέιν, Ίρβιν, Γουντς, Μάρντοκ (28' Φρανκς), Γκάρνταϊν (83' Μπόις), Σχαλκ (71' Γκρέιαμ).

ΣΕΛΤΙΚ: Γκόρντον, Λούστιγκ, Άμπροουζ, Μπογιατά, Τιέρνι, Μπιτόν (67' Σκοτ Μπράουν), Γιόχανσεν, ΜακΓκρέγκορ (14' Σβιατσένκο), Μακάι-Στίβεν, Άρμστρονγκ (79' Φόρεστ), Γκρίφιθς.

*κόκκινη 13' Άμπροουζ

**χαμένο πέναλτι 77' Γκρίφιθς

Τα αποτελέσματα των ημιτελικών:

Σάββατο

Χιμπέρνιαν - Σεντ Τζόνστοουν 2-1 (29' Κάμινγκς, 74' ΜακΓκιν / 33' Σόνεσι)

Κυριακή

Ρος Κάουντι - Σέλτικ 3-1 (15' πέν. Γουντς, 48' Κουίν, 63' Σχαλκ / 1' Μακάι-Στίβεν)

Ρος Κάουντι - Σέλτικ 3-1

Χιμπέρνιαν - Σεντ Τζόνστοουν 2-1