ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Το τρόπαιο η Μπράγκα

Η Μπράγκα κατέκτησε το πρώτο πορτογαλικό λιγκ καπ στην ιστορία της, καθώς νίκησε 1-0 την Πόρτο στον τελικό με γκολ του Αλάν (video)

Η Μπράγκα κατέκτησε το πορτογαλικό λιγκ καπ, νικώντας με 1-0 την Πόρτο στον τελικό που διεξήχθη στην Κοΐμπρα.

Ο Αλάν πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και χάρισε στην ομάδα του Ζοζέ Πεζέιρο πρώτο τρόπαιο στην ιστορία της.

Το γκολ ήρθε με εκτέλεση πέναλτι, το οποίο έκανε ο κεντρικός αμυντικός των "δράκων", Αμπντουλάγ και αποβλήθηκε.

Η Πόρτο ακόμη δεν το έχει κατακτήσει, καθώς η διοργάνωση υπάρχει από το 2008, με την Μπράγκα να γίνεται η τρίτη που το παίρνει μετά τις Σετούμπαλ και Μπενφίκα (είχε 4 σερί).

ΜΠΡΑΓΚΑ: Κουίμ, Μπαϊάνο, Αντερλάν Σάντος, Νούνο Κοέλιο, Έλντερσον, Κουστόντιο, Ούγκο Βιάνα, Ρούμπεν Μικαέλ (74' Ζοάο Πέδρο), Αλάν, Μοσορό (92' Ντουγκλάο), Καρλάο (78' Καρλάο).

ΠΟΡΤΟ: Φαμπιάνο, Ντανίλο, Αμπντουλάγ, Μανγκαλά, Αλέξ Σάντρο, Φερνάντο, Λούτσο Γκονσάλες (46' Οταμέντι), Ζοάο Μοουτίνιο, Χάμες Ροντρίγκες (74' Ατσού), Ντεφούρ (60' Κέλβιν), Τζάκσον Μαρτίνες.