ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Πήρε το ντέρμπι η Μπενφίκα, 2-1 τη Σπόρτινγκ

Η Μπενφίκα νίκησε 2-1 τη Σπόρτινγκ στο ντέρμπι της Λισαβόνας και διατηρήθηκε μόνη στην κορυφή, ενώ η Πόρτο πέρασε στην 2η θέση με "4άρα" στην έδρα της Φεϊρένσε

Με σκόρερς τους Εντουάρντο Σάλβιο και Ραούλ Χιμένες, η Μπενφίκα νίκησε 2-1 τη Σπόρτινγκ στο ντέρμπι της Λισαβόνας, έτσι διατηρήθηκε μόνη στην κορυφή, αυξάνοντας την απόσταση από τα "λιοντάρια" στους 5 βαθμούς.

Οι Κώστας Μήτρογλου και Ανδρέας Σάμαρης δεν ήταν στην 11άδα και μόνο ο δεύτερος σηκώθηκε από τον πάγκο, για να μπει στο ματς στο 91ο λεπτό.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Έντερσον Μοράες, Νέλσον Σεμέντο, Λουιζάο, Λίντελεφ, Αντρέ Αλμέιδα, Φέισα, Πίτσι, Σάλβιο (55' Ντανίλο Μπαρμπόζα), Ράφα Σίλβα (91΄Σάμαρης), Γκονσάλο Γκέντες (65' Σέρβι), Ραούλ Χιμένες.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Ρουί Πατρίσιο, Ζοάο Περέιρα, Κοάτες, Ρούμπεν Σεμέντο, Ζέεχελααρ, Ουίλιαμ Καρβάλιο, Άντριεν Σίλβα (77' Ελίας), Ζέλσον Μαρτίνς, Μπρούνο Σέζαρ (72' Τζόελ Κάμπελ), Μπράιν Ρουίς, Ντοστ.

Στην 2η θέση η Πόρτο

Νωρίτερα, η Πόρτο νίκησε 4-0 στην έδρα της Φεϊρένσε, η οποία από το 3ο λεπτό έπαιζε με 10 παίκτες και είχε τον Τάσο Καραμάνο στην 11άδα (αντικαταστάθηκε στο 70').

Ο Αντρέ Σίλβα πέτυχε δύο γκολ και έφτασε τα 9 στο πρωτάθλημα, ενώ σκόραραν και οι Γιασίν Μπραχιμί, Ιβάν Μαρκάνο.

Η σύνθεση της Πόρτο...

Κασίγιας, Μάξι Περέιρα, Φελίπε, Ιβάν Μαρκάνο, Λαγιούν (75' Ρουί Σόουζα), Ντανίλο Περέιρα, Όλιβερ Τόρες (75' Έκτορ Ερέρα), Οταβίνιο (45'+1 Μπραχιμί), Ντιόγκο Ζότα, Κορόνα, Αντρέ Σίλβα.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Σετούμπαλ - Εστορίλ 2-0 (33' Ζοάο Αμαράλ, 50' Εντίνιο)

Σάββατο

Μπελενένσες - Μαρίτιμο 1-0 (28' Ζέλσο Φερνάντες)

Σάβες - Μορεϊρένσε 2-1 (16' Ουίλιαν, 90' Ραφαέλ Λόπες / 33' Εμάνουελ Μπόατενγκ)

Μποαβίστα - Γκιμαράες 1-2 (5' Φελίπε Ζαμπάιο / 3' Τεσέιρα, 68' Παόλο Ουρτάδο)

Κυριακή

Φεϊρένσε - Πόρτο 0-4 (4' πέν. και 66' Αντρέ Σίλβα, 33' Μπραχιμί, 50' Μαρκάνο)

Νασιονάλ - Τοντέλα 3-2 (62' αυτ. και 89' αυτ. Κακά, 65' Σέζαρ / 23' Βάγκνερ, 30' Μιγκέλ Καρντόζο)

Μπενφίκα - Σπόρτινγκ 2-1 (24' Σάλβιο, 47' Ραούλ Χιμένες / 69' Ντοστ)

18. Τοντέλα 9

*οι 3 πρώτοι στο Champions League (ο 3ος στα προκριματικά)

**ο 4ος και ο 5ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Taça de Portugal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά ο αριθμός των νικών, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)