ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Γκέλα για Μπενφίκα, "πεντάρα" για Σπόρτινγκ

Άσχημο ποδαρικό στο νέο πρωτάθλημα έκανε η Μπενφίκα, χάνοντας στην έδρα της Μαρίτιμο. Εντυπωσιακή πρεμιέρα για τη Σπόρτινγκ του Ζαρντίμ, φιλοδώρησε με πέντε γκολ την Αρόουκα. Νίκη και για την Πόρτο, 3-1 τη Σετούμπαλ. (videos)

Άσχημο ήταν το ξεκίνημα της Μπενφίκα στο φετινό πορτογαλικό πρωτάθλημα, με τους "αετούς" να γνωρίζουν την ήττα με 2-1 στην έδρα της Μαρίτιμο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με τον Ντερλέι, η Μπενφίκα κατάφερε να ισοφαρίσει στο 61' με τον Ροντρίγο, όμως οι τρεις βαθμοί κατέληξαν στη Μαρίτιμο που είχε για χρυσό σκόρερ τον Σάμι στο 78'.

Αντίθετα, η έτερη ομάδα της Λισαβόνας, Σπόρτινγκ, ήταν καταιγιστική στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της καθώς σκόρπισε με 5-1 την Αρόουκα. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ ήταν ο Μοντέρο που πανηγύρισε χατ-τρικ για τα "λιοντάρια".

Όσον αφορά στην πρωταθλήτρια Πόρτο, αν και βρέθηκε να χάνει από το 14ο λεπτό στην έδρα της Σετούμπαλ, μία φάση στο 49ο λεπτό άλλαξε τη ροή του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, ο τερματοφύλακας της Σετούμπαλ, Πάβελ Κίσεκ αποβλήθηκε, και ο Ζοσουέ ευστόχησε από τα 11 μέτρα για το 1-1.

Στο 60', ο Χουάν Κιντέρο μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Πόρτο και μετά από 30'' σκόραρε για το 1-2. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Τζάκσον Μαρτίνες στο 89ο λεπτό.

Μαρίτιμο - Μπενφίκα 2-1 (Highlights)

Σπόρτινγκ Λισαβόνας - Αρόουκα 5-1

Σετούμπαλ - Πόρτο 1-3

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 16/08

Πάσος Φερέιρα - Μπράγκα 0-2 (26' Βινίσιους, 65' Πάρδο)

Σάββατο 17/08

Εστορίλ - Νασιονάλ 3-1 (45', 47' Εβάντρο, 45' Καρλίτος / 30' Τζανινί)

Γκιμαράες - Ολιανένσε 2-0 (50', 73' Μααζού)

Κυριακή 18/08

Σπόρτινγκ Λισαβόνας - Αρόουκα 5-1 (30' Μαουρίσιο, 38', 70', 86' Μοντέρο, 66' Εντουάρντο / 19' Αμάρο)

Μπελενένσες - Ρίο Άβε 0-3 (4' Μπράγκα, 56' Ροντρίγκες, 89' Ντελ Βάλε)

Ζιλ Βισέντε - Ακαντέμικα 2-0 (6' πέν. Μοράες, 90'+4 Μάρτινς)

Μαρίτιμο - Μπενφίκα 2-1 (45' Ντερλέι, 78' Σάμι / 61' Ροντρίγο)

Σετούμπαλ - Πόρτο 1-3 (14' Μάρτινς / 49' πέν. Ζοσουέ, 61' Κιντέρο, 89' Μαρτίνες)