ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Δύο στα δύο με Χουλκ

REUTERS/Jose Manuel Ribeiro (PORTUGAL - Tags: SPORT SOCCER)
Porto's Hulk celebrates his second goal against Gil Vicente during their Portuguese Premier League soccer match at Dragoon stadium in Porto August 19, 2011. REUTERS/Jose Manuel Ribeiro (PORTUGAL - Tags: SPORT SOCCER) REUTERS

Με τον Χουλκ να πετυχαίνει δύο γκολ, η Πόρτο ανέτρεψε το σκορ, έφτασε στη νίκη με 3-1 επί της Ζιλ Βισέντε στο "Ντραγκάο" και είναι μόνη πρώτη στη βαθμολογία. (videos)

Οι φιλοξενούμενοι "πάγωσαν" το "Ντραγκάο" μόλις στο 4ο λεπτό, όταν ο Ζοάο Βιλέλα κέρδισε πέναλτι από τον Οταμέντι, το οποίο μάλιστα εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος παίκτης για το 0-1.

Ωστόσο, οι "δράκοι" απάντησαν σχεδόν αμέσως με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, αφού στο 11' ο Χουλκ σκόραρε και αυτός από την άσπρη βούλα για το 1-1, σε πέναλτι που κέρδισε από τον... Βιλέλα.

Οι γηπεδούχοι όμως δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς στο 17ο λεπτό με κεφαλιά του Σαπουνάρου έγινε το 2-1. Το 3ο γκολ για την Πόρτο ήρθε με την έναρξη του δευτέρου μέρους και συγκεκριμένα στο 50', με φοβερή εκτέλεση φάουλ του Χουλκ, που έφτασε τα τρία γκολ σε δύο αγωνιστικές.

ΠΟΡΤΟ (Περέιρα): Έλτον, Σαπουνάρου, Ρολάντο, Οταμέντι, Φουσίλε, Μοουτίνιο, Σόουζα, Γκουαρίν (72' Μπελούστσι), Βαρέλα (72' Κάμπος), Κλέμπερ (80' Βαλτέρ), Χουλκ

ΖΙΛ ΒΙΣΕΝΤΕ (Άλβες): Αντριάνο, Σκιόλα, Σάντρο, Κλάουντιο, Καϊσάρα, Βιλέλα (81' Μπαρμπόσα), Μανουέλ (52' Ρίτσαρντ), Κούνια, Κάρλος (66' Μορέιρα), Βιέιρα, Λαϊονέλ