ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

"Διπλό" τίτλου για την Πόρτο

Porto's James celebrates his goal against Benfica during their Portuguese Premier League soccer match at Luz stadium in Lisbon March 2, 2012. REUTERS/Marcos Borga (PORTUGAL - Tags: SPORT SOCCER) REUTERS

Με γκολ (οφσάιντ) του Μάικον στο 87', η Πόρτο απέδρασε με 3-2 από την έδρα της Μπενφίκα και πλέον βρίσκεται στο +3 από τους "αετούς". (videos)

Σε ένα εξαιρετικό ματς, με δύο ανατροπές, η Πόρτο ήταν τελικά αυτή που έφυγε με τους τρεις βαθμούς από το "Estadio da Luz" και πλέον είναι στο +3 από την Μπενφίκα και ακόμα πιο κοντά στο πρωτάθλημα.

Η Πόρτο ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 7ο λεπτό, όταν ο Χουλκ έπιασε ένα ασύλληπτο σουτ από τη γωνία της μεγάλης περιοχής κι έστειλε την μπάλα στο αριστερό "Γ" του Αρτούρ.

Ωστόσο, στο 41ο λεπτό, η Μπενφίκα κατάφερε να ισοφαρίσει με το... συνήθη ύποπτο, τον Όσκαρ Καρντόσο, ο οποίος βρέθηκε με την μπάλα στα πόδια μετά το σουτ του Βιτσέλ και με δυνατό αριστερό σουτ νίκησε τον Έλτον για το 1-1.

Μάλιστα, με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48ο λεπτό, ο Καρντόσο πέτυχε το 16ο του γκολ στην Primeira Liga (ανέβηκε στην κορυφή του πίνακα των σκόρερς) κι έδωσε το προβάδισμα στους "αετούς". Ο Παραγουανός νίκησε με κεφαλιά τον Έλτον μετά από σέντρα του Αϊμάρ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Αργεντίνος μέσος ένιωσε ενοχλήσεις και αντικαταστάθηκε από τον Ροντρίγκο. Αλλαγή έκανε και η Πόρτο, με τον Χάμες Ροντρίγκες να περνάει στο ματς στο 58ο λεπτό και έξι λεπτά αργότερα να χρίζεται σκόρερ.

Ο Κολομβιανός μεσοεπιθετικός πλάσαρε εύστοχα μετά από εξαιρετικό συνδυασμό με τον Φερνάντο, ισοφάρισε σε 2-2 κι έφτασε τα 11 γκολ, ανεβαίνοντας μόνος του πλέον στην 3η θέση του πίνακα των σκόρερς.

Από το 77ο λεπτό και μετά, η Πόρτο απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Έμερσον. Το γκολ ήρθε τελικά για τους "δράκους", με τον Ροντρίγκες να εκτελεί φάουλ και τον Μάικον (από θέση οφσάιντ) να σκοράρει με κεφαλιά στο 87ο λεπτό, χαρίζοντας μία σπουδαία νίκη στην Πόρτο.

Η ομάδα του Βίτορ Περέιρα ξέφυγε πλέον τρεις βαθμούς στο βαθμολογικό πίνακα από τη μεγάλη της αντίπαλο, ενώ πριν λίγες εβδομάδες βρισκόταν στο -5.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ (Ζεζούς): Αρτούρ, Μάξι Περέιρα, Λουιζάο, Γκαράι (71' Βίτορ), Έμερσον, Βιτσέλ, Γκαρθία (90' Ολιβέιρα), Γκαϊτάν, Αϊμάρ (52' Ροντρίγκο), Νολίτο, Καρντόσο

ΠΟΡΤΟ (Περέιρα): Έλτον, Μάικον, Ρολάντο (58' Ροντρίγκες), Οταμέντι, Άλβαρο Περέιρα, Φερνάντο, Γκονσάλες, Μοουτίνιο (86' Κλέμπερ), Χουλκ (90'+3 Σαπουνάρου), Τζάλμα, Γιάνκο