ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

"Αυτοκτόνησε" η Μπενφίκα

Η Μπενφίκα γκέλαρε στην έδρα της μένοντας στο 1-1 με την Εστορίλ και πλέον το πρωτάθλημα θα κριθεί στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής στο "Ντραγκάο" με την Πόρτο. Δείτε videos!

Λίγες ημέρες μετά την επική ανατροπή στο σκορ επί της Φενέρμπαχτσε και την πρόκρισή της στον τελικό του Europa League, η Μπενφίκα πέταξε δύο πολύτιμους βαθμούς στο κυνήγι για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Οι Αετοί της Λισαβόνας, έμειναν στο 1-1 εντός έδρας με την Εστορίλ και πλέον η Πόρτο καραδοκεί, έχοντας μόλις δύο βαθμούς διαφορά από την κορυφή.

Πλέον, όλα φαίνεται πως θα κριθούν στο μεγάλο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής ανάμεσα στην Πόρτο και την Μπενφίκα. Οι "Δράκοι" θέλουν τη νίκη, για να προσπεράσουν τους "Αετούς" και να βρεθούν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, μια αγωνιστική πριν το τέλος. Θρίλερ...

Όσο για το ματς, να σημειωθεί πως η Εστορίλ προηγήθηκε στο 58' με γκολ του Τζέφερσον, όμως η Μπενφίκα απάντησε με τον Μάξι Περέιρα 9 λεπτά αργότερα (67'). Οι γηπεδούχοι όμως αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο μετά το 77' αφού ο Μάρτινς πήρε δύο κίτρινες κάρτες σε 9 λεπτά (68', 77').

16. Μορεϊρένσε 21

*δείτε αναλυτική βαθμολογία ΕΔΩ, επιλέγοντας ποδόσφαιρο, Πορτογαλία, 1η κατηγορία