ΙΤΑΛΙΑ

Κυπελλούχος η Λάτσιο

Η Λάτσιο νίκησε 1-0 την Ρόμα στον τελικό του Coppa Italia με γκολ του Σέναντ Λούλιτς, έτσι κατέκτησε το 6ο τρόπαιο στην ιστορία της και πήρε την πρόκριση για το Europa League. Κόκκινη κάρτα ο Παναγιώτης Ταχτσίδης στο 90' στον πάγκο! (video)

Η Λάτσιο κατέκτησε το Coppa Italia, νικώντας με 1-0 την Ρόμα στον τελικό του "Ολίμπικο".

Ήρωας του αγώνα ήταν ο Βόσνιος, Σέναντ Λούλιτς, ο οποίος πέτυχε το μοναδικό γκολ στο 71ο λεπτό.

Αυτή είναι η 6η φορά που η Λάτσιο παίρνει το τρόπαιο, ενώ η Ρόμα έχασε την ευκαιρία να γίνει η πρώτη ομάδα που φτάνει τις 10 κατακτήσεις.

Οι "λατσιάλι" δεν πήραν απλά το κύπελλο, αλλά εξασφάλισαν και την συμμετοχή τους στο Europa League, με την Ρόμα να μένει εκτός Ευρώπης.

Ο Παναγιώτης Ταχτσίδης δεν αγωνίστηκε, αλλά πήρε κόκκινη κάρτα στο 90ο λεπτό για διαμαρτυρίες από τον πάγκο!

ΡΟΜΑ: Λόμποντ, Μαρκίνιος, Μπουρντίσο, Καστάν, Μπαλτζαρέτι (76' Οσβάλντο), Μπράντλεϊ, Ντε Ρόσι, Λαμέλα, Μαρκίνιο (83' Ντοντό), Τότι, Ντέστρο.

ΛΑΤΣΙΟ: Μαρκέτι, Κονκό, Μπιάβα, Τσάνα, Ράντου, Λεντέσμα (54' Μάουρι), Ονάζι, Ερνάνες (84' Άλβαρο Γκονσάλες), Καντρέβα, Λούλιτς, Κλόζε.