ΙΤΑΛΙΑ

Άτυχος ο Οικονόμου, την πρόκριση η Ίντερ

Χάρη γκολ του Καντρέβα με σουτ που κόντραρε στον Μάριο Οικονόμου, η Ίντερ νίκησε 3-2 την Μπολόνια στην παράταση και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Coppa Italia. Τρομερό γκολ με "ψαλιδάκι" ο Μουρίγιο

Η Ίντερ πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά, επικρατώντας 3-2 της Μπολόνια στην παράταση, με τον Αντόνιο Καντρέβα να την λυτρώνει στο 96'.

Το γκολ του διεθνή Ιταλού μάλιστα ήταν αρκετά τυχερό, καθώς το σουτ του κόντραρε στον Μάριο Οικονόμου, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα.

Η φάση του αγώνα πάντως ήταν το 1-0 για τους "νερατζούρι" στο 33', με τον Κολομβιανό κεντρικό αμυντικό, Χέισον Μουρίγιο, να ανοίγει το σκορ με τρομερό ανάποδο "ψαλίδι".

Στο 39' ο Παλάσιο έκανε το 2-0, όμως η Μπολόνια μείωσε με τυχερό γκολ του Τζεμαϊλί στο 43' και ισοφάρισε με εξαιρετική κεφαλιά του Ντόνσα στο 73'. Στην παράταση ο Οικονόμου ήταν άτυχος ή μάλλον ο Καντρέβα τυχερός, έτσι η Ίντερ πέρασε στους "8" και θα αντιμετωπίσει τη Λάτσιο ή τη Τζένοα.

ΙΝΤΕΡ: Καρίσο, Ντ'Αμπρόζιο, Μεδέλ, Μουρίγιο, Ανσάλντι, Γκαλιαρντίνι, Κοντογκμπιά, Ζοάο Μάριο, Γκαμπιγκόλ (72' Καντρέβα), Έντερ (94' Μπρόζοβιτς), Παλάσιο (72' Ικάρντι).

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Άνζελο Ντα Κόστα, Κραφτ, Οικονόμου, Μαϊέτα, Μαζινά, Πούλγκαρ, Ντόνσα, Τζεμαϊλί (72' Νάγκι), Ντι Φραντσέσκο, Ρίτσο (61' Μουνιέ), Ντέστρο (79' Οκουόνκουο).

Τα αποτελέσματα των "16":

Τρίτη 10/1

Νάπολι - Σπέτσια 3-1 (3' Ζελίνσκι, 55' Τζακερίνι, 57' Γκαμπιαντίνι / 35' Πίκολο)

Τετάρτη 11/1

Φιορεντίνα - Κιέβο 1-0 (93' πέν. Μπερναρντέσκι)

Γιουβέντους - Αταλάντα 3-2 (22' Ντιμπάλα, 34' Μάντζουκιτς, 75' πέν. Πιάνιτς / 72' Κονγκό, 81' Λατ Λατ)

Πέμπτη 12/1

Μίλαν - Τορίνο 2-1 (61' Κούτσκα, 64' Μποναβεντούρα / 27' Μπελότι)

Τρίτη 17/1

Ίντερ - Μπολόνια 3-2 (33' Μουρίγιο, 39' Παλάσιο, 98' Καντρέβα / 43' Τζεμαϊλί, 73' Ντόνσα)