SERIE A

Ρεκόρ ο Τότι, πρωταθλήτρια χειμώνα η Γιουβέντους

AS Roma forward Francesco Totti celebrates after scoring his second goal during a Serie A soccer match between AS Roma and Cesena, at Rome's Olympic stadium, Saturday, Jan. 21, 2012. (AP Photo/Riccardo De Luca) AP

Η Ρόμα νίκησε με 5-1 την Τσεζένα και ο Φραντσέσκο Τότι έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Serie A που πετυχαίνει 211 γκολ για έναν σύλλογο. Πρωταθλήτρια χειμώνα η Γιουβέντους (videos)

Με τον Φραντσέσκο Τότι να πετυχαίνει ένα ιστορικό ρεκόρ, η Ρόμα νίκησε με 5-1 την Τσεζένα στο "Ολίμπικο".

Ο "καπιτάνο" άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό (25 δευτερόλεπτα) από εξαιρετικό "τακουνάκι" του Έρικ Λαμέλα και ισοφάρισε το ρεκόρ του Γκούναρ Νόρνταλ, ο οποίος στην δεκαετία του '50 είχε πετύχει 210 γκολ για την Μίλαν.

Ο Τότι μόλις στο 8' έκανε το 2-0 και έφτασε τα 211 τέρματα στην Serie A, σπάζοντας έτσι το ρεκόρ, μόλις 7 λεπτά αφού το είχε ισοφαρίσει.

Ένα λεπτό αργότερα (9') ο Φάμπιο Μπορίνι έκανε το 3-0, ενώ τα υπόλοιπα τέρματα μπήκαν στο 2ο ημίχρονο, με τους Ζουάν και Πιάνιτς να σκοράρουν για την Ρόμα και τον Εντέρ για την Τσεζένα.

ΡΟΜΑ: Στεκέλενμπουργκ, Ρόζι, Ζουάν (74' Κιάερ), Χάιντσε, Ταντέι, Γκάγκο, Γκρέκο, Πιάνιτς, Λαμέλα (54' Μπόγιαν), Τότι (65' Βιβιάνι), Μπορίνι.

ΤΣΕΖΕΝΑ: Αντονιόλι, Κομότο, Βον Μπέργκεν, Ροντρίγκες, Λάουρο (65' Βαγγέλης Μόρας), Τσεκαρέλι, Γκουάνα, Κολούτσι (77' Μπεναλουάν), Παρόλο, Μούτου (46' Καντρέβα), Εντέρ.

Πρωταθλήτρια χειμώνα Γιουβέντους

Η Γιουβέντους νίκησε με 2-0 την Αταλάντα μέσα στο Μπέργκαμο και έτσι θα διατηρηθεί σίγουρα μόνη πρώτη μετά την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου.

Το σκορ για την "μεγάλη κυρία" άνοιξε ο Λίχτσταϊνερ στο 55' και ο Τζακερίνι διαμόρφωσε το τελικό 0-2 στο 81'.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Κονσίλι, Ραϊμόντι, Φέρι, Μανφρεντίνι, Πελούζο, Σκελότο (76' Φερέιρα Πίντο), Παντοΐν, Τσιγκαρίνι, Μποναβεντούρα (62' Μαριλούνγκο), Μαξιλιάμο Μοράλες (83' Γκαμπιαντίνι), Ντένις.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Λίχτσταϊνερ, Μπαρτζάλι, Κιελίνι, Ντε Τσέλιε, Βιντάλ, Πίρλο, Μαρκίζιο (46' Τζακερίνι), Πέπε (69' Μαρόνε), Μάτρι, Βούτσινιτς (86' Μπονούτσι).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Ρόμα - Τσεζένα 5-1 (1' και 8' Τότι, 9' Μπορίνι, 62' Ζουάν, 70' Πιάνιτς / 58' Εντέρ)

Αταλάντα - Γιουβέντους 0-2 (55' Λίχτσταϊνερ, 81' Τζακερίνι)