SERIE A

Πολύτιμη νίκη η Μίλαν με Φιορεντίνα

Με ένα γκολ του Μπάκα στην αρχή και ένα του Μπόατενγκ στο τέλος, η Μίλαν νίκησε με 2-0 την Φιορεντίνα στο "Σαν Σίρο" (videos)

Η Μίλαν πήρε νίκη στο "Σαν Σίρο" για την Serie A μετά από σχεδόν δύο μήνες, νίκη σπουδαία, καθώς επικράτησε με 2-0 της Φιορεντίνα και ελπίζει ξανά για το θαύμα του Champions League.

Ο Κάρλος Μπάκα άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό με εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια και ιδανικό πλασέ, έπειτα από την μπαλιά του Τζάκομο Μποναβεντούρα.

Ο Κέβιν-Πρινς Μπόατενγκ στο 88' διαμόρφωσε το τελικό 2-0 εξαιρετική μπαλιά του Γιουράι Κούτσκα, με τον Γκανέζο άσο να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ μετά την επιστροφή του στους "ροσονέρι".

Στα τελευταία λεπτά αγωνίστηκε και ο Μάριο Μπαλοτέλι, ο οποίος έπαιξε για πρώτη φορά έπειτα από τον τραυματισμό του.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Αμπάτε, Αλέξ, Ρομανιόλι, Αντονέλι, Μοντολίβο (70' Κούτσκα), Μπερτολάτσι, Χόντα, Μποναβεντούρα, Νιανγκ (79' ΚΠ Μπόατενγκ), Μπάκα (87' Μπαλοτέλι).

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ (3-6-1): Ταταρουσάνου, Τόμοβιτς, Ρονκάγλια, Αστόρι, Μάριο Σουάρεθ (66' Τζουζέπε Ρόσι), Βεσίνο, Μπερναρντέσκι, Μάρκος Αλόνσο (76' Πασκουάλ), Μπόρχα Βαλέρο, Ίλιτσιτς (83' Μπαμπακάρ), Κάλινιτς.

*** διαβάστε ΕΔΩ για την 4άρα της Γιούβε σε Καρνέζη, την γκέλα της Ρόμα στο ντεμπούτο του Σπαλέτι και όλα τα υπόλοιπα ματς

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής:

Σάββατο

Αταλάντα - Ίντερ 1-1 (17' αυτ. Μουρίγιο / 25' αυτ. Ραφαέλ Τολόι)

Τορίνο - Φροζινόνε 4-2 (9' πέν. Ιμόμπιλε, 37' και 41' Μπελότι, 82' Μπενάσι / 33' Σαμάρκο, 74' αυτ. Ντανίλο Αβελάρ)

Νάπολι - Σασουόλο 3-1 (19' Καγιεχόν, 42' και 93' Ιγκουαΐν / 3' πέν. Φαλτσινέλι)

Κυριακή

Τζένοα - Παλέρμο 4-0 (3' Σούσο, 71' και 88' Παβολέτι, 75' Ρινκόν)

Κιέβο - Έμπολι 1-1 (7' Παλόσκι / 47' Τονέλι)

Ρόμα - Βερόνα 1-1 (41' Ναϊνγκολάν / 61' πέν. Πατσίνι)

Ουντινέζε - Γιουβέντους 0-4 (15' και 26' πέν. Ντιμπάλα, 18' Κεντίρα, 42' Αλέξ Σάντρο)

Μπολόνια - Λάτσιο 2-2 (2' Τζακερίνι, 18' Ντέστρο / 71' πέν. Καντρέβα, 76' Λούλιτς)

Κάρπι - Σαμπντόρια 2-1 (27' Λόλο, 55' Μπακόνγκου / 33' Κορέα)

Μίλαν - Φιορεντίνα 2-0 (4' Μπάκα, 88' ΚΠ Μπόατενγκ)