SERIE A

Η επανάσταση της Τζένοα!

Η Τζένοα εκμεταλλεύτηκε τη φάση του 27ου λεπτού - πέναλτι και αποβολή για τη Λάτσιο - όπου πέτυχε το μοναδικό γκολ, πέρασε με 1-0 από το "Ολίμπικο", και πλησίασε στην... Ευρώπη.

Στη μία (Τζένοα) όλα πήγαν καλά. Στην άλλη (Λάτσιο) όλα στραβά. Η φάση του 27ου λεπτού ήταν αυτή που κρίθηκε κομβικότερη κάθε άλλης, καθώς σήμανε αποβολή για τον τερματοφύλακα της Λάτσιο και γκολ για τους "ροσομπλου".

Ο Γκασπερίνι παρέταξε άριστα τακτικά τη φιλοξενούμενη ομάδα και έφυγε με τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς από την ιταλική πρωτεύουσα, πλησιάζοντας στις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Στη Ρώμη, η Λάτσιο είχε από τα πρώτα λεπτά την πρωτοβουλία των κινήσεων, απέναντι στους "ροσομπλού" της Τζένοα.

Οι προσπάθειες των Καντρέβα και Μπίγλια στο πρώτο δεκάλεπτο δεν βρήκαν στόχο και η αναμέτρηση κύλησε χωρίς φάσεις, εκατέρωθεν.

Κομβική για την οικονομία της αναμέτρησης, ήταν η φάση του 27ου λεπτού με τον τερματοφύλακα της Λάτσιο, Φεντερίκο Μαρκέτι, να υποπίπτει σε πέναλτι και να αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα. Ο Ντιέγκο Περότι, μετά από δύο λεπτά, εκτέλεσε εύστοχα από το σημείο του πέναλτι και άνοιξε το σκορ για την ομάδας της Γένουας.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Τζένοα άρχισε να κάνει χρήση του αριθμητικού πλεονεκτήματος και έφτασε κοντά και στο δεύτερο γκολ, με διπλή προσπάθεια του Φάλκε.

Η απάντηση της Λάτσιο, ήρθε στο 67΄με τον Στέφανο Μάουρι να σημαδεύει το δοκάρι του Πέριν. Ο ίδιος, μαζί με τον Μπίγλια και τον Κεϊτά προσπάθησαν να ισοφαρίσουν για λογαριασμό της Λάτσιο, ωστόσο οι προσπάθειές των παρέμειναν ημιτελείς.

Ίδια η κατάληξη και για στο σουτ του Κούτσκα, στο 83ο λεπτό με τον τερματοφύλακα της Λάτσιο να μην επιτρέπει την παραβίαση της εστίας του.

Η Τζένοα, ευκολότερα του αναμενομένου, κράτησε τη νίκη έφυγε με τους τρεις βαθμούς από την ιταλική πρωτεύουσα και ανέβηκε στην 7η θέση, μία πιο κάτω από την αποψινή αντίπαλό της Λάτσιο.

ΛΑΤΣΙΟ: Μαρκέτι, Μπάστα, Ντε Φράι, Τσάνα, Ράντου, Κατάλντι (29' Μπερίσα), Μπίγλια, Παρόλο, Καντρέβα (46' Άντερσον), Κλόζε, Μάουρι (81' Κεϊτά)

ΤΖΕΝΟΑ: Πέριν, Ρονκάγλια, Ίτσο, Ντε Μαϊό, Ρινκόν, Μπερτολάτσι, Κούτσκα, Εντενίλσον, Φάλκε (75' Ταμπέ), Νιάνγκ (71' Παβολέτι), Περότι (78' Λεστιέν)

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Βερόνα - Τορίνο 1-3 (83' Τόνι / 32' Χοσέφ Μαρτίνες, 50' πέν. Κουαλιαρέλα, 92' Ελ Καντουρί)

Γιουβέντους - Μίλαν 3-1 (14' Τέβες, 31' Μπονούτσι, 65' Μοράτα / 28' Αντονέλι)

Κυριακή

Φιορεντίνα - Αταλάντα 3-2 (18' Μπασάντα, 76' Ντιαμάντι, 89' Πασκουάλ / 9' Τζαπακόστα, 83' Μποάκιε)

Έμπολι - Τσεζένα 2-0 (30' Μακαρόνε, 57' Σινιορέλι)

Κάλιαρι - Ρόμα 1-2 (95' Εμ'Ποκού / 37' Λιάιτς, 85' Λεάντρο Παρέδες)

Σαμπντόρια - Σασουόλο 1-1 (9' Έντερ / 2' Ατσέρμπι)

Νάπολι - Ουντινέζε 3-1 (8' Μέρτενς, 21' Γκαμπιαντίνι, 59' αυτ. Τερεό / 27' Τερεό)

Ίντερ - Παλέρμο 3-0 (16' Γκουαρίν, 65' και 88' Ικάρντι)