SERIE A

Δεν κόστισε η αποβολή του Κονέ

Ο Παναγιώτης Κονέ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα στο 74', αλλά η Ουντινέζε κατάφερε να νικήσει με 2-1 στην έδρα της Έμπολι (videos)

Η Ουντινέζε έμεινε με 10 παίκτες στο 74' λόγω αποβολής του Παναγιώτη Κονέ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά κατάφερε να νικήσει με 2-1 στην έδρα της Έμπολι.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές, την πρώτη με το 9ο φετινό γκολ του Αντόνιο Ντι Νατάλε και την δεύτερη με τον Βίντμερ στο 60'.

Αυτή είναι η 3η φορά στην καριέρα του Κονέ που δέχεται κόκκινη κάρτα, καθώς έχει δεχτεί μία με Μπολόνια και Ηρακλή.

Στην τρίτη θέση η Νάπολι

Η Νάπολι μπορεί να τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Τζένοα, η οποία είχε στη σύνθεσή της τον Γιάννη Φετφατζίδη - αλλά τελικά κατάφερε να προσπεράσει το εμπόδιό της.

Ο Ιγκουαΐν άνοιξε πολύ νωρίς το σκορ για την ομάδα του ιταλικού Νότου, μόλις στο έβδομο λεπτό.

Οι "ροσομπλού" έφτασαν στην ισοφάριση με τον Φαλκέ στο 56', αλλά ήρθε και πάλι ο Ιγκουαΐν - αυτή τη φορά με πέναλτι - εννιά λεπτά αργότερα για να σφραγίσει τη νίκη των "παρτενοπέι".

Ο Γιάννης Φετφατζίδης αγωνίστηκε για 53 λεπτά, πριν παραχωρήσει τη θέση του στον Νιάνγκ, ενώ η Νάπολι με αυτή τη νίκη πέρασε στην τρίτη θέση.

Οι συνθέσεις

ΕΜΠΟΛΙ: Σέπε, Χισάι, Τονέλι (44' Μπάρμπα), Ρουγκάνι, Μάριο Ρούι, Βαλντιφιόρι, Βεσίνο, Κρότσε, Σαπονάρα (67' Βέρντι), Μτσελίτζε (63' Μακαρόνε), Πουτσαρέλι.

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ (5-3-2): Καρνέζης, Βίντμερ, Πίρις, Ντανίλο, Ερτό, Πασκουάλε, Γκιλιέρμε (68' Χάλμπεργκ), Αλάν, Παναγιώτης Κονέ, Ντι Νατάλε (68' Μπρούνο Φερνάντες), Τερεό.

*κόκκινη 74' Κονέ

ΝΑΠΟΛΙ: Ραφαέλ, Μάτζο, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Στρίνιτς (86' Μπρίτος), Νταβίντ Λόπεθ, Γκιοκχάν Ινλέρ, Χάμσικ, Καγιεχόν, Τζόναθαν ντε Γκουζμάν (71' Γκαιμπιαντίνι), Ιγκουαΐν (90' Σαπάτα).

ΤΖΕΝΟΑ (3-4-3): Περίν, Ρονκάγλια, Μπουρντίσο, Ντε Μαϊό (79' Λεστιέν), Ρινκόν (68' Κούτσκα), Μπερτολάτσι, Εντενίλσον, Αντονέλι, Ιάγο Φαλκέ, Περότι, Φετφατζίδης (53' Νιάνγκ).