SERIE A

Αυτοκτονία με Γκουαρίν

Η Ίντερ προηγήθηκε με 2-0, έδειχνε να έχει το παιχνίδι υπό έλεγχο, όμως, η Λιβόρνο κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας. Τρίποντο και για την Ουντινέζε.

Για τρίτη σερί αγωνιστική χωρίς νίκη έμεινε η Ίντερ, η οποία έφτασε ως την πηγή αλλά δεν ήπιε νερό. Οι "νερατζούρι" έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 2-0 και όλα έδειχναν πως το γκολ του Παλάσιο στις καθυστερήσεις θα ήταν αυτό με το οποίο θα κλείδωναν τους τρεις βαθμούς.

Ωστόσο, στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η Λιβόρνο μπήκε ξανά στο παιχνίδι και οι παίκτες της το πίστεψαν. Αυτό σε συνδυασμό με τη χαλαρότητα των παικτών της Ίντερ οδήγησε τελικά στην ισοφάριση. Η ομάδα του Ματσάρι δέχτηκε πίεση και τελικά υπέκυψε με τον Γκουαρίν να κάνει τραγικό λάθος στη φάση της ισοφάρισης.

Από εκεί και πέρα, στο παιχνίδι που προηγήθηκε η Ουντινέζε με τον συνήθη ύποπτο, Αντόνιο Ντι Νατάλε να σκοράρει, πήρε τη νίκη επί της Κατάνια, η οποία έτσι έμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Οι συνθέσεις

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Σκουφέτ, Ορτό, Ντανίλο, Ντμίτσι, Μπάστα (62' Αγκιέμανγκ-Μπάντου), Πίτσι, Περέιρα (81' Βίντμερ), Γκαμπριέλ Σίλβα, Αλάν, Λόπες (46' Μπρούνο Φερνάντες), Ντι Νατάλε

ΚΑΤΑΝΙΑ: Αντουχάρ, Μπελούσκι, Μονσόν, Γκιομπέρ, Πλάσιλ (81' Φεντάτο), Ίσκο (87' Περούτσι), Μπαριέντος, Ρινάουντο, Λόντι, Μπεργκέσιο, Κέκο (65' Λέτο)

ΛΙΒΟΡΝΟ: Μπάρντι, Καστελίνι, Έμερσον, Βαλεντίνι, Μπαγιέ, Γκρέκο, Μπιαγκιάντι, Μπενάσι, Μεσμπά, Μπελφοντίλ, Παουλίνιο

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Ρολάντο, Σάμουελ, Ζουάν, Ζόναθαν, Ερνάνες, Ντ' Αμπρόζιο, Κουζμάνοβιτς, Άλβαρες, Ικάρντι, Παλάσιο

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μπολόνια - Αταλάντα 0-2 (22' Ντε Λούκα, 26' Εστιγκαρίμπια)

Μίλαν - Κιέβο 3-0 (4' Μπαλοτέλι, 27' και 54' Κακά)

Κυριακή

Σασουόλο - Ρόμα 0-2 (16' Ντέστρο, 96' Μπάστος)

Τορίνο - Κάλιαρι 2-1 (45' Ελ Καντουρί, 71' Τσέρτσι / 77' Νενέ)

Σαμπντόρια - Φιορεντίνα 0-0

Βερόνα - Τζένοα 3-0 (35' Ντοναντέλ, 88' και 93' Τόνι)

Λάτσιο - Πάρμα 3-2 (15' Λούλιτς, 67' Κλόζε, 93' Καντρέβα / 26' Μπιαμπιανί, 81' αυτ. Σιανί)

Νάπολι - Γιουβέντους 2-0 (37' Καγιεχόν, 81' Μέρτενς)