SERIE A

Ασέλγησε στο πτώμα της Ίντερ η Μπολόνια!

Bologna's Marco Di Vaio (L) celebrates after scoring past Inter Milan goalkeeper Julio Cesar during their Italian Serie A soccer match at Giuseppe Meazza in Milan, February 17, 2012. REUTERS/Stefano Rellandini ( ITALY - Tags: SPORT SOCCER) REUTERS

Διασυρμός της Ίντερ στο Μιλάνο από την Μπολόνια (0-3) με σώου Ντι Βάιο. Συνθήματα υπέρ Μουρίνιο στο "Μεάτσα", φήμες για Φίγκο αντί Ρανιέρι. Η Νάπολι με δύο γκολ του Καβάνι πέρασε από την Φλωρεντία με το ίδιο σκορ (videos)

Την τέταρτη ήττα της στα τελευταία πέντε παιχνίδια γνώρισε η Ίντερ και μάλιστα με ταπεινωτικό τρόπο στο Μιλάνο από την Μπολόνια. Οι φιλοξενούμενοι- που δεν είχαν νίκη στα τελευταία 4 ματς- πέρασαν με 3-0 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντι Βάιο.

Ο γερόλυκος επιθετικός σημείωσε μέσα σε ένα λεπτό δύο γκολ (37', 38') αναγκάζοντας τους φίλους των "νερατζούρι" να ξεσπάσουν σε έντονες αποδοκιμασίες στο ημίχρονο κατά του Μοράτι.

Τον θρίαμβο ολοκλήρωσε στο 85' ο Ακουαφρέσκα που είχε περάσει λίγο νωρίτερα στη θέση του Ντι Βάιο, με τους οπαδούς της Ίντερ να φωνάζουν συνθήματα υπέρ του Ζοζέ Μουρίνιο!

Μάλιστα το sportmediaset.it αναφέρει ότι Κλαούντιο Ρανιέρι μετράει ώρες καθώς ο Μοράτι πιθανότατα να τον απομακρύνει πριν το ματς με την Μαρσέιγ. Φαβορί για να αναλάβει μέχρι το τέλος της σεζόν χρίζουν τον Λουίς Φίγκο.

Πλέον μετά τη νέα της ήττα η Ίντερ έπεσε στην 6η θέση αφού την πέρασε η Νάπολι που επικράτησε εκτός έδρας της Φιορεντίνα με 3-0.

Ο Καβάνι σημείωσε τα δύο πρώτα τέρματα (3', 55') φτάνοντας συνολικά τα 15, για να έρθει στις καθυστερήσεις ο Λαβέτσι και να γράψει το τελικό σκορ.

Οι συνθέσεις

ΙΝΤΕΡ: Ζούλιο Σέζαρ, Μάικον, Λούσιο, Ρανόκια, Ναγκατόμο, Σανέτι, Καμπιάσο, Φαραόνι (69' Καστενιό), Σνάιντερ, Φορλάν (61' Πόλι), Πατσίνι.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Ζιλέ, Ράτζι, Πορτανόβα, Άντονσον, Γκάρικς, Ντιέγκο Πέρες, Μουντιγκάγι, Μορλέο, Ραμίρες (70' Παναγιώτης Κονέ), Ντιαμάντι (55' Ταϊντέρ), Ντι Βάιο (76' Ακουαφρέσκα).

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Μπόρουτς, Γκαμπερίνι, Νατάλι, Νάστασιτς, Κασάνι, Μπεχράμι (46' Σαλιφού), Μοντολίβο, Ρουμπέν Ολιβέρα (64' Μαρκιόνι), Χουάν Μανουέλ Βάργκας (75' Τσέρτσι), Γιόβετιτς, Αμαουρί.

ΝΑΠΟΛΙ (3-5-2): Ροζάτι, Καμπανιάρο (12' Γκράβα), Πάολο Καναβάρο, Μπρίτος, Μάτζο, Τζεμαϊλί, Γκιοκχάν Ινλέρ, Ντοσένα, Χάμσικ (70' Γκαργκάνο), Λαβέτσι, Καβάνι (74' Πάντεβ).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Ίντερ - Μπολόνια 0-3 (37' και 38' Ντι Βάιο, 85' Ακουαφρέσκα)

Φιορεντίνα - Νάπολι 0-3 (3' και 55 Καβάνι, 90' Λαβέτσι)

**από δύο ματς λιγότερα έχουν Τσεζένα και Κατάνια

***από ένα ματς λιγότερο έχουν Πάρμα, Γιουβέντους, Αταλάντα, Σιένα, Μπολόνια και Φιορεντίνα