SERIE A

Απίστευτη ανατροπή με τρία γκολ στο τέλος για Σαμπντόρια

Μουριέλ-Σαμπντόρια

Η Σαμπντόρια σημείωσε τρία γκολ σε επτά λεπτά και έφερε τα πάνω κάτω στο παιχνίδι με τη Σασουόλο, που έμοιαζε να είχε "σφραγίσει" τη νίκη στη Γένοβα.

Η Σαμπντόρια δεν συμβιβάστηκε με την ιδέα της δεύτερης φετινής εντός έδρας ήττα και με τρία γκολ σε επτά λεπτά στο τέλος, έκανε τη μεγάλη ανατροπή στον αγώνα με τη Σασουόλο, φτάνοντας στη νίκη με 3-2 για την 13η αγωνιστική της Serie A.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ με τα τέρματα των Φεντερίκο Ρίτσι και Αντόνιο Ραγκούζα στο 2ο μέρος και έμοιαζαν να οδεύουν στην πρώτη νίκη σε επτά αγώνες, ωστόσο οι παίκτες του Μάρκο Τζιαμπάολο δεν είχαν πει την τελευταία κουβέντα τους. Ο Φάμπιο Κουαλιαρέλα έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης, σημειώνοντας στο 84' το εκατοστό τέρμα του στη Serie A. Ένα λεπτό αργότερα ο Λουίς Μουριέλ ισοφάρισε σε 2-2 και στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κολομβιανό φορ μετέτρεψε σε νικητήριο γκολ ένα αμφισβητούμενο πέναλτι.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Πουτζιόνι, Σάλα, Σιλβέστρε, Σκρίνιαρ, Ρετζίνι, Μπαρέτο, Τορέϊρα, Λινέτι, Φερνάντες, Κουαλιαρέλα, Μουριέλ

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίλι, Γκάτσολα, Αντέι, Ατσέρμπι, Πελούζο, Ματσιτέλι, Μισιρόλι, Πελεγκρίνι, Ρίτσι, Ντεφρέλ, Ρακούζα

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Κιέβο - Κάλιαρι 1-0 (53' Γκόμπι)

Ουντινέζε - Νάπολι 1-2 (59' Πέριτσα / 47' και 57' Ινσίνιε)

Γιουβέντους - Πεσκάρα 3-0 (36' Κεντίρα, 63' Μάντζουκιτς, 69' Ερνάνες)

Κυριακή

Σαμπντόρια - Σασουόλο 3-2 (84' Κουαλιαρέλα, 85', 90+1' πέν. Μουριέλ / 64' Ρίτσι, 74' Ραγκούζα)

*ματς λιγότερο Φιορεντίνα & Τζένοα

**οι 3 πρώτοι στο Champions League (ο 3ος στα προκριματικά)

***ο 4ος και ο 5ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Coppa Italia)

****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

*****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται κλήρωση

******η Σασουόλο νίκησε 2-1 την Αταλάντα, αλλά η τελευταία πήρε το ματς 3-0 στα χαρτιά, καθώς η πρώτη χρησιμοποίησε παίκτη που δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής