SERIE A

Ανατροπή για Λάτσιο

Η Κάλιαρι προηγήθηκε στην Ρώμη, αλλά η Λάτσιο νίκησε με 2-1 με ανατροπή στα τελευταία λεπτά και πλησίασε την πρωτοπόρο, Γιουβέντους, στους 5 βαθμούς (videos)

Η Λάτσιο νίκησε με 2-1 την Κάλιαρι στο "Ολίμπικο" της Ρώμης και πλησίασε στους 5 βαθμούς την πρωτοπόρο, Γιουβέντους, φυσικά με ματς περισσότερο.

Η επικράτηση των Ρωμαίων ήταν πάρα πολύ δύσκολη, καθώς βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 62' με το τέρμα του Μάρκο Σάου.

Ο Αμπντουλά Κονκό ισοφάρισε στο 79' και στο 86' ολοκλήρωσε την ανατροπή ο Αντόνιο Καντρέβα με εκτέλεση πέναλτι.

Ο Μίροσλαβ Κλόζε κέρδισε το πέναλτι, καθώς τον ανέτρεψε ο Αγκάτσι (τερματοφύλακας) και ας είχε ήδη πλασάρει άστοχα ο Γερμανός.

Ο Αγκάτσι αποβλήθηκε ουσιαστικά για διαμαρτυρία, καθώς αρχικά είχε δει κίτρινη κάρτα, ενώ με απευθείας κόκκινη αποβλήθηκε ο Κόσου, επίσης για διαμαρτυρία.

Ο Σέρβος τερματοφύλακας, Βλάντα Αβράμοβ, μπήκε στο ματς, έπεσε σωστά, αλλά δεν κατάφερε αν αποκρούσει την εκτέλεση του Καντρέβα, ενώ με 9 παίκτες η Κάλιαρι κατάφερε να πιέσει και αγχώσει την Λάτσιο στα τελευταία λεπτά.

Κόκκινη, πέναλτι, όχι όμως γκολ

Στην άλλη αναμέτρηση του Σαββάτου, Κατάνια και Τορίνο έμειναν στο 0-0, με τους γηπεδούχους να χάνουν στο 13' τον Λόντι με κόκκινη κάρτα και στο 22' να χάνουν πέναλτι με τον Μπεργκέσιο (δοκάρι)...