ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Στον τελικό η Τσβόλε

Στα πέναλτι κρίθηκε ο ημιτελικός ανάμεσα στην Τβέντε και την Τσβόλε, με τη δεύτερη να παίρνει την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ολλανδίας, δεύτερη διαδοχική χρονιά που το καταφέρνει.

Η Τσβόλε θα περιμένει μία εκ των Χρόνινχεν και Εξέλσιορ στον τελικό του Κυπέλλου Ολλανδίας (τη Μεγάλη Τετάρτη, το άλλο ματς), μιας και πέρασε στα πέναλτι το εμπόδιο της Τβέντε. Στόχος δεν είναι άλλος παρά να επαναλάβει το περυσινό κατόρθωμα όταν και κατέκτησε το τρόπαιο, απέναντι στον Άγιαξ.

Ο Μπράμα άνοιξε το σκορ, για την Τσβόλε στο 82ο λεπτό, αλλά ο Μοχτάρ της Τβέντε έστειλε το ματς στην παράταση, πέντε λεπτά αργότερα.

Η παράταση δεν ανέδειξε νικητή κι η ομάδα του Θανάση Καραγκούνη, ο οποίος δεν ήταν στην αποστολή μιας και δεν έχει αναρρώσει πλήρως από τον τραυματισμό, πήρε την πρόκριση στα πέναλτι (4-2).