ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Πήρε το ντέρμπι ο Άγιαξ

Με δύο γκολ του Κόλμπεϊν Σίγκθορσον ο Άγιαξ πήρε το μεγάλο ντέρμπι της Ολλανδίας νικώντας με 2-1 τη Φέγενοορντ, που για δεύτερη αγωνιστική έχασε έχοντας προηγηθεί. (video)

Με τον καλύτερο τρόπο επέστρεψε στις νίκες ο Άγιαξ μετά την ήττα από την Άλκμααρ.

Ο "Αίαντας" μπορεί να βρέθηκε από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ σε μία φάση που όλη η αμυντική του λειτουργία δεν ήταν αυτή που θα έπρεπε, όμως, τελικά πανηγύρισε τη νίκη.

Πιάνοντας εξαιρετική απόδοση μετά το εις βάρος του 1-0 ο Άγιαξ πίεσε ασφυχτικά και κατάφερε ως το τέλος του ημιχρόνου να έχει ανατρέψει εντελώς την κατάσταση. Στο 31' ο Σίγκθορσον ευστόχησε από τα 11 βήματα και έξι λεπτά μετά με εντυπωσιακή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, οι οποίοι είχαν και δοκάρι με τον Φίσερ στο πρώτο ημίχρονο, κατέβασαν ανεξήγητα ταχύτητα, χωρίς όμως να το πληρώσουν. Η Φέγενοορντ πίεσε κατά διαστήματα, αλλά αυτό δεν αρκούσε για να πάρει έστω και τον βαθμό της ισοπαλίας με αποτέλεσμα να γνωρίσει την τρίτη της ήττα σε ισάριθμες αγωνιστικές.

ΑΓΙΑΞ: Φερμίρ, Λίχεον, Αλντερβάιρελντ, Μόισαντερ, Μπλιντ, Σόνε (78' Σερένο), Έρικσεν, Ποουλσεν, Μπόγιαν (68' Χούσεν), Φίσερ, Σίγκθορσον

ΦΕΓΕΝΟΟΡΝΤ: Μούλντερ, Φαν Μπέεκ, Ματάισεν, Μάρτινς Ίντι, Νέλομ, Κλάσι, Φόρμερ, Ίμερς (70' Αρμεντέρος), Φίλχενα, Πελέ, Σάκεν (76' Φερχόκ)

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

Σάββατο 17/08

Καμπούρ - Χρόνινχεν 4-1 (2' Χέμεν, 21' Μπάκερ, 45' Λέουβιν, 69' Ντρόστε / 50' Ντε Λέουβ)

Αϊντχόφεν - Γκόου Αχέντ Ίγκλς 3-0 (48' Γιόζεφζουν, 56' Χίλιεμαρκ, 83' Ντέπαϊ)

Βάαλβαϊκ - Άλκμααρ 1-2 (83' Μπογκέλ / 4' Γιόχανσον, 85' Μάρτενς)

Ναϊμέχεν - Τσβόλε 1-5 (76' Χέμλαϊν / 15' Ντροστ, 18' Μοκότζο, 37', 49' Μπένσον, 52' Μοκτάρ)

Ρόντα - Φιτέσε 1-1 (69' Χέχερ / 62' Καζαϊσβίλι)

Κυριακή 18/08

Άγιαξ - Φέγενοορντ 2-1 (31, 37 Σίγκθορσον / 6' Πελέ)

Χέρενφεν - Χέρακλες 2-4 (3' Φινμπόγκασον, 73' Φαν ντεν Μπεργκ / 45' Ντουάρτε, 62' Ρίνστρα, 69' Τε Βίρικ, 88' Λίνσεν)

Μπρέντα - Ντεν Χάαχ 1-2 (85' πέν. Σαλκ / 76' Μέιερς, 90' Κράμερ)

Τβέντε - Ουτρέχτη 6-0 (8', 68' Πρόμες, 11' πέν. Τάντιτς, 25', 36' Καστενιό, 90' Μπένγκτσον)