ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Φινάλε με γκολάρα Καραγκούνη

Το πρωτάθλημα στην Ολλανδία ολοκληρώθηκε με τον Θανάση Καραγκούνη να πετυχαίνει ένα εξαιρετικό γκολ για την Τσβόλε στην έδρα της Τβέντε (videos)

Το πρώτου του γκολ με την φανέλα της Τσβόλε πέτυχε ο Θανάσης Καραγκούνης στην τελευταία αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος, στην ισοπαλία που πήρε η Τσβόλε με 2-2 από την Τβέντε μέσα στο Ένσχεντε.

Ο Έλληνας άσος ισοφάρισε σε 1-1 στο 27ο λεπτό με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής, μόλις ένα λεπτό αργότερα η Τβέντε προηγήθηκε ξανά, αλλά με γκολ του Νάρσινχ η κυπελλούχος Ολλανδίας πήρε τον εκτός έδρας βαθμό.

Η γκολάρα του Θανάση Καραγκούνη...

Ο Άγιαξ αναδείχθηκε ισόπαλος με την Νάιμεχεν (2-2) και η Φέγενοορντ με την Άλκμααρ, ενώ η Αϊντχόφεν νίκησε 2-0 την Μπρέντα και κατέκτησε την 4η θέση που οδηγεί στο Europa League.

Με τον βαθμό που πήρε η Νάιμεχεν με γκολ στο 88' στο Άμστερνταμ απέφυγε τον υποβιβασμό, καθώς τερμάτισε τελευταία η Ρόντα (υποβιβάστηκε), ενώ Νάιμεχεν και Βάαλβαϊκ θα παίξουν play-offs με ομάδες από την 2η κατηγορία.

Τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Κάμπουρ - Ντεν Χάαχ 1-2 (35' Λόιβιν / 73' και 83' Κράμερ)

Ουτρέχτη - Φιτέσε 2-1 (40' Ντε Ρίντερ, 78' Αγουδέλο / 68' Λαμπιάντ)

Άλκμααρ - Φέγενοορντ 1-1 (88' Γκούντμουντσον / 54' Ίμερς)

Βάαλβαϊκ - Χέρενφέν 0-3 (40' Φεν ντερ Μπερχ, 58' Μπασατσίκογλου, 67' πέν. Φινμπόγκασον)

Γκόου Αχέντ Ιγκλς - Ρόντα 0-1 (16' Ντε Μπόιλε)

Άγιαξ - Νάιμεχεν 2-2 (9' αυτ. Λεϊβακαμπέσι, 83' Μπόγιαν / 74' και 88' Γιαχανμπάχς)

Αϊντχόφεν - Μπρέντα 2-0 (16' Ντεπάι, 60' Μπρούμα)

Χρόνινχεν - Χεράκλες 3-1 (16' Ζίβκοβιτς, 68' Φαν ντερ Φέλντεν, 72' Ντε Λέου / 34' Ροσχόιφελ)

Τβέντε - Τσβόλε 2-2 (21' Εμπεσίλιο, 28' Τάντιτς / 27' Θανάσης Καραγκούνης, 71' Νάρσινχ)