ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Εφιάλτης του Άγιαξ στο Αϊντχόφεν

Η Αϊντχόφεν νίκησε με 4-0 τον Άγιαξ στο ολλανδικό ντέρμπι και έμεινε μόνη στην κορυφή, καθώς έχασε από την Φιτέσε η Τσβόλε (videos)

Με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο η Αϊντχόφεν νίκησε με 4-0 τον Άγιαξ στο "Φίλιπς Στάντιον".

Η PSV έμεινε μάλιστα μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, καθώς νωρίτερα η Τσβόλε έχασε με 0-3 από την Φιτέσε.

Το σκορ άνοιξε ο Μάταβς στο 53', ο Βίλεμς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 61', τρία λεπτά αργότερα βρήκε δίχτυα ο Χίλιεμαρκ και το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Παρκ Γι-Σουνγκ στο 68' (4 γκολ σε 16 λεπτά).

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Ζουτ, Μπρένετ, Μπρούμα, Χέντριξ, Βίλεμς (71' Τάματα), Σχάαρς, Χίλιεμαρκ, Τόιβονεν (67' Μπακαλί), Παρκ Γι-Σουνγκ, Ντεπάι, Μάταβς.

ΑΓΙΑΞ: Φερμίρ, Φαν Ράιν, Μόισαντερ, Ντενσβίλ, Μπλιντ, Σένε, Σιμ ντε Γιόνγκ (69' Ντουάρτε), Σερέρο, Μπόγιαν, Φίσερ, Σίγκθορσον.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Γκόου Αχέντ Ιγκλς - Κάμπουρ 0-0

Σάββατο

Χεράκλες - Τβέντε 0-3 (17' Μπένγκτσον, 72' Εμπεσίλιο, 75' πέν. Τάντιτς)

Χρόνινχεν - Βάαλβαϊκ 4-1 (68' Φαν ντερ Φέλντεν, 70' Ζέεφουικ, 92' Αντόρζαν, 95' Ντε Λέου / 73' Ορελιέν Ζοασίμ)

Ντεν Χάαχ - Νάιμεχεν 1-1 (56' Γκερτ / 74' Χέμλαϊν)

Ρόντα - Χέρενφεν 3-3 (33' Ντόναλντ, 60' Νέμετ, 70' Χούπερτς / 26' Έικρεμ, 62' Φινμπόγκασον, 67' Φαν ντερ Μπερχ)

Κυριακή

Φιτέσε - Τσβόλε 3-0 (35' και 88' Λούκας Πιαζόν, 68' Λιρντάμ)

Φέγενοορντ - Ουτρέχτη 1-0 (35' Βιλένα)

Μπρέντα - Άλκμααρ 3-0 (50' Φερμπίκ, 74' Πουπόν, 90' Χούι)

Αϊντχόφεν - Άγιαξ 4-0 (53' Μάταβς, 61' Βίλεμς, 64' Χίλιεμαρκ, 68' Παρκ Γι-Σουνγκ)