ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Στραβοπάτημα για Σάλκε, ήττα η Στουτγκάρδη

Σ' ένα χορταστικό παιχνίδι Σάλκε και Αμβούργο ήρθαν ισόπαλοι με 3-3, ενώ την ήττα με 3-2 από τη Μάιντς γνώρισε η Στουτγκάρδη στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Εντυπωσιακό ήταν για το φίλαθλο κοινό το παιχνίδι της Σάλκε με το Αμβούργο με το οποίο έκλεισε η αυλαία της 1ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Οι δύο ομάδες προσέφεραν γκολ και θέαμα κυρίως λόγω των μεγάλων κενών που παρουσίασαν οι άμυνές τους.

Ο Χούντελααρ έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του μόλις στο 2', αλλά 20 λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι είχαν ανατρέψει τα δεδομένα. Ο Ολλανδός ήταν εκείνος που ισοφάρισε πριν το ημίχρονο, ενώ οι "βασιλικοί μπλε" βρέθηκαν να κυνηγούν και αμέσως μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Σαλάι σκόραρε στο ντεμπούτο του για το πρωτάθλημα φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα, αλλά στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη χάνοντας μία πολύ καλή ευκαιρία.

Από εκεί και πέρα, την ήττα μέσα στο "Coface Arena" γνώρισε η Στουτγκάρδη. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να είχαν περισσότερα επίσημα παιχνίδια στα πόδια τους λόγω των προκριματικών του Europa League, αλλά αυτό δε τους βοήθησε, σ' έναν αγώνα που έβαλε την υπογραφή του ο Νικολάι Μίλερ.

ΜΑΪΝΤΣ: Χ. Μίλερ, Πόσπεχ, Σβένσον, Νοβέσκι, Παρκ, Γκάις (90+1 Μπούνγκερτ), Μπάουμγκαρτλινγκερ, Τσίμλινγκ (76' Τσούπο-Μότινγκ), Ν. Μίλερ, Οκαζάκι, Πόλτερ (76' Μόριτς)

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ: Ούλραιχ, Σβάαμπ, Ρόκερ, Ταστσί (21' Ράους), Σακάι, Λάιτνερ (68' Κακάου), Γκέντερλ, Μποκά, Τραορέ (82' Αμπντελάουε), Χάμικ, Ιμπίσεβιτς

ΣΑΛΚΕ: Χίλντεμπραν, Ουτσίντα, Μάτιπ, Χόβεντες, Φουχς, Τζόουνς, Νόισταντερ (58' Σαλάι), Φαρφάν, Κλέμενς, Ντράξλερ (23' Γκορέτσκα), Χούντελααρ

ΑΜΒΟΥΡΓΟ: Άντλερ, Ντίκμαϊερ, Βέστερμαν, Σόμπιεχ, Γιάνσεν, Αρσλάν, Μπάντεϊ (64' Ρινκόν), Ζουά, Μπάιστερ, Φαν ντερ Φάαρτ, Τσαλούνογκλου

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Μπάγερν Μονάχου - Γκλάντμπαχ 3-1 (12' Ρόμπεν, 16' Μάντζουκιτς, 69' Αλάμπα (πεν) / 40 Ντάντε (αυτ))

Σάββατο

Μπάγερ Λεβερκούζεν - Φράιμπουργκ 3-1 (22' Κίσλινγκ, 47' Σον, 53' Σαμ / 40' Χάνκε)

Ανόβερο - Βόλφσμπουργκ 2-0 (17' Αντρέασεν, 84' Χούζτι)

Άουγκσμπουργκ - Ντόρτμουντ 0-4 (24', 66', 79' Ομπαμεγιάνγκ, 86' (πεν.) Λεβαντόβσκι)

Χέρτα Βερολίνου - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 6-1 (18', 72' Ράμος, 32' Μπρουκς, 58', 60' Αλαγκούι, 90' Ρόνι / 36' (πεν.) Μέιερ)

Χόφενχαϊμ - Νυρεμβέργη 2-2 (34' Άμπραχαμ, 52' Μοντέστε / 54' Φραντζ, 57' Γκίντσεκ)

Άιντραχτ Μπράουνσβαϊγκ - Βέρντερ Βρέμης 0-1 (Γιουνούζοβιτς)

Κυριακή

Μάιντς - Στουτγκάρδη 3-2 (14', 78' Ν. Μίλερ, 65' Οκαζάκι / 16' Ιμπίσεβιτς, 82' Χάρνικ)

Σάλκε - Αμβούργο 3-3 (2', 45' Χούνελααρ, 72' Σαλάι / 12' Φαν ντερ Φάαρτ, 24' Μπάιστερ, 49' Σόμπιεχ)