ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Ο Λεβαντόβσκι έσωσε την Μπάγερν στο 97', άνετα η Ντόρτμουντ

Η Μπάγερν χρειάστηκε ένα γκολ στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων για να αποφύγει την ήττα από τη Χέρτα στο Βερολίνο, ενώ η Ντόρτμουντ διέλυσε για τρίτο σερί ματς τη Βόλφσμπουργκ.

Η Μπάγερν βρήκε άξιο αντίπαλο στο πρόσωπο της Χέρτα και μετά από τον θρίαμβο επί της Άρσεναλ για το Champions League, προσγειώθηκε απότομα στο Βερολίνο, γλιτώνοντας την ήττα χάρη στον Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι και την ισοφάρισή του σε 1-1 στο 97'!

Το γκολ του Βένταντ Ιμπίσεβιτς από το 21ο λεπτό "τιμώρησε" την επιλογή του Κάρλο Αντσελότι να κάνει πολλές αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα του Μονάχου, όπου νίκησε 5-1 τους δευτεραθλητές Αγγλίας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι, είχαν την κατοχή, ωστόσο η συνοχή και το (για ακόμα μία φορά) πολύ συγκροτημένο τακτικό πλάνο του Παλ Ντάρνταϊ έδειχνε να αποτρέπει τη... συνήθη φετινή ανατροπή της Μπάγερν στα τελευταία λεπτά των αγώνων της.

Η είσοδος των Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι, Τσάμπι Αλόνσο και Κινγκσλέ Κομάν δεν έφεραν ευκαιρίες και οι πρωταθλητές Γερμανίας "φλέρταραν" με την πρώτη ήττα από τον συγκεκριμένο αντίπαλο μετά από οκτώ χρόνια. Ο διαιτητής κράτησε πέντε λεπτά καθυστερήσεων, ο αγώνας διήρκεσε μέχρι το 97' και ένα φάουλ κατέληξε σε καραμπόλα και γκολ του Λεβαντόβσκι από κοντά, με τους παίκτες των δύο ομάδων να έρχονται στα χέρια. Ο διαιτητής δεν άφησε ούτε τη σέντρα, αλλά η ένταση παρέμεινε στα ύψη με πρωταγωνιστές του Μάνουελ Νόιερ και Βένταντ Ιμπίσεβιτς.

Μετά από δύο σερί νίκες με 5-1, η Ντόρτμουντ επικράτησε με το πιο... ήπιο 3-0 της Βόλφσμπουργκ στη Βεστφαλία. Η Μπορούσια, η οποία πριν από την έναρξη του αγώνα τίμησε τον (αντίπαλο πλέον) Γιάκουμπ Μπλαστσικόβσκι), βοηθήθηκε από το αυτογκόλ του Τζέφρι Μπρούμα στο 20' και στο πρώτο τέταρτο του 2ου μέρους διεύρυνε το προβάδισμα με τους Γιούκας Πίστσεκ και Ουσμάν Ντεμπελέ. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έμεινε εκτός αποστολής λόγω ίωσης, σε έναν αγώνα που διεξήχθη μπροστά στο άδειο "κίτρινο τείχος", λόγω της τιμωρίας των γηπεδούχων για τα επεισόδια των οπαδών τους.

Η Χόφενχαϊμ κατάφερε να υποτάξει την ουραγό Ντάρμστατ με 2-0 χάρη σε δύο τέρματα του Αντρέι Κράμαριτς, ενώ η Άιντραχτ Φρανκφούρτης, που έμεινε με δέκα παίκτες από το 34΄λόγω αποβολής του Νταβίντ Άμπρααμ, γνώρισε αναπάντεχη εντός έδρας ήττα με 2-0 από την προτελευταία Ίνγκολστατ και υποχώρησε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το Αμβούργο αναδείχθηκε ισόπαλο 2-2 με τη Φράιμπουργκ, χάνοντας ευκαιρία να πάρει τη νίκη αφού ο Αλεξάντερ Σμόλοβ απέκρουσε το πέναλτι του Άαρον Χουντ στο 88'. Έχασε επίσης τον Κυριάκο Παπαδόπουλο, που τραυματίστηκε ξανά στον ώμο, για πέμπτη φορά στην καριέρα του.

Οι συνθέσεις

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπούρκι, Πίστσεκ, Γκίντερ, Μπάρτρα, Σμέλτσερ, Βάιγκλ (81' Μερίνο), Σίρλε, Κάστρο, Ντεμπελέ (73' Καγκάβα), Ρόις (67' Πούλισιτς), Ομπαμεγιάνγκ

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Μπενάλιο, Μπρούμα, Γκουστάβο, Ροντρίγκες, Βιεϊρίνια (75' Μπλαστσικόβσκι), Σεγκουίν (34' Ντιντάβι), Χορν, Άρνολντ, Γκέρχαρντ, Γκόμεθ (60' Ντεπ), Μαλί

ΜΑΙΝΤΣ: Λεσλ, Ντονάτι (84' Μπισμάν), Μπελ, Ραμάλιο, Μπροσίνσκι, Γκμπαμέν, Λάτσα, Εζτουναλί (46' Ντε Μπλάσις), Κρκιτς (58' Ζέιντελ), Σαμπέριο, Κόρντομπα

ΒΕΡΝΤΕΡ: Βίντβαλντ, Γκεμπρέ Σελασιέ, Σανέ, Μόισαιντερ, Μπάουερ, Μπάρτελς, Φριτς, Ντιλέινι (54' Έγκεσταϊν), Γιουνούζοβιτς (89' Γκαρσία), Νιαμπρί (76' Βελίκοβιτς), Κρούζε

ΧΕΡΤΑ: Γιάρστεϊν, Πέκαρικ, Λάνγκαμπ, Μπρουκς, Πλάτενχαρτ, Σταρκ, Χαραγκούτσι (90+4' Λούστενμπεργκερ), Σκιέλμπρεντ, Νταρίντα, Καλού (90+2' Μίτελστατ), Ιμπίσεβιτς (87' Έσβαϊν)

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Λαμ, Χούμελς, Αλάμπα, Μπερνάτ (77' Κομάν), Κίμιχ (62' Αλόνσο), Βιδάλ (62' Λεβαντόβσκι), Ρόμπεν, Τιάγκο, Κόστα, Μίλερ

ΧΟΦΕΝΧΑΙΜ: Μπάουμαν, Ζίλε, Φογκτ, Μπίτσακτσιτς, Καντεράμπεκ, Ρούντι, Τσούμπερ, Αμίρι (74' Πολάνσκι), Ντεμιρμπάι (50' Κράμαριτς), Βάγκνερ, Τερατσίνο (65' Σάλαϊ)

ΝΤΑΡΜΣΤΑΤ: Έσερ, Φεντέτσκι, Νίμεγερ, Μιλόσεβιτς, Χόλαντ, Αλτιντόπ, Γκόντορφ (75' Ζίριγκου), Σαμ, Ρόσενταλ (33' Βράντσιτς), Χέλερ, Μπόιντ (67' Τσόλακ)

ΑΙΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: Χραντέτσκι, Τσάντλερ, Άμπρααμ, Βαγέχο (45' Έκτορ), Οτσίπκα, Μπάρκοκ (63' Μπλουμ), Μασκαρέλ, Χασέμπε, Ρέμπιτς, Σεφέροβιτς, Μάιερ (83' Ταβατά)

ΙΝΓΚΟΛΣΤΑΤ: Χάνσεν, Ματίπ, Τισεράν (61' Ροζέρ), Μπρεζερί, Χαντεργκιονάι, Μοράλες, Κοέν (90+3' Κίτελ), Ζούτνερ, Λέκι, Γκρος, Λεστσάνο (89' Χίντερζεερ)

* κόκκινη 34' Αμπραάμ

* κόκκινη 81' Λέκι

ΑΜΒΟΥΡΓΟ: Άντλερ, Σάκαϊ, Παπαδόπουλος (31' Τζουρού), Μαβράι, Οστρζόλεκ, Γουάλας (83' Έκνταλ), Γιουνγκ, Ντίκμαϊερ (46' Γκρέγκοριτς), Χόλτμπι, Κόστιτς, Χουντ

ΦΡΑΙΜΠΟΥΡΓΚ: Σβόλοβ, Κίμπλερ, Τορεχόν, Σεγιουντζιού, Γκίντερ, Φίλιπ, Αμπράσι (62' Φραντς), Χέφλερ, Γκρίφο (90+1' Μπουλούτ), Χάμπερερ (85' Νίντερλεχνερ), Πέτερσεν

* χαμένο πέναλτι 88' Χουντ

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Άουγκσμπουργκ - Λεβερκούζεν 1-2 (60' Κορ / 23' Μπελαράμπι, 40' Ερνάντες)

Σάββατο

Ντόρτμουντ - Βόλφσμπουργκ 3-0 (20' αυτ. Μπρούμα, 48' Πίστσεκ, 59' Ντεμπελέ)

Μάιντς - Βέρντερ 0-2 (16' Νιαμπρί, 23' Ντιλέινι)

Χέρτα - Μπάγερν 1-1 (21' Ιμπίσεβιτς / 90+7' Λεβαντόβσκι)

Χόφενχαϊμ - Ντάρμστατ 2-0 (64', 90+3' πέν. Κράμαριτς)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Ίνγκολστατ 0-2 (26' Μπρεζερί, 69' πέν. Γκρος)

Αμβούργο - Φράιμπουργκ 2-2 (15' Χουντ, 57' Γκρέγκοριτς / 23' Φίλιπ, 72' Γκρίφο)

18. Ντάρμστατ 12

*οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του DFB-Pokal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι (17ος και 18ος), ο 16ος παίζει μπαράζ με τον 3ο της 2. Bundesliga

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)