ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Μπάγερν πέντε αστέρων

Ριμπερί Ρομπέρ

Η Μπάγερν Μονάχου διέλυσε το Αμβούργο με 5-0 και το έστειλε στις τελευταίες θέσεις. Θρίλερ στο ματς της Βέρντερ Βρέμης με την Φραϊμπουργκ (videos).

Η τρίτη αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος ξεκίνησε με πέντε παιχνίδια και πολλά γκολ. Η Μπάγερν έκανε πάρτι απέναντι στο Αμβούρο το οποίο και διάλυσε με 5-0.

Από εκεί και πέρα μεγάλο ενδιαφέρον είχε και το ματς της Βέρντερ Βρέμης με την Φραϊμπουργκ, καθώς οι γηπεδούχοι επικράτησαν δύσκολα με 5-3, αν και προηγήθηκαν δυο φορές στο σκορ.

Αυτό που αξίζει να σημειώσουμε είναι πως στα πρώτα πέντε παιχνίδια μπήκαν 18 γκολ(!), γεγονός που αποδεικνύει πως η Μπουντεσλίγκα είναι ένα αρκετά θεαματικό πρωτάθλημα με προβληματικές όμως άμυνες.

Στους αγώνες τώρα να πούμε πως η Μπάγερν καθάρισε από το 35ο λεπτό την αναμέτρηση με το Αμβούργο, αφού στο 34' είχε πετύχει ήδη τρία τέρματα. Η άμυνα των φιλοξενούμενων ήταν για κλάματα, ενώ και ο γνωστός μας Ντρόμπι δεν μπόρεσε να κάνει μία απόκρουση της προκοπής.

Όλα τα λεφτά ήταν το παιχνίδι της Βέρντερ με την Φραϊμπουργκ. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-1 και στη συνέχεια έγινε πανδαιμόνιο! Η ομάδα της Βρέμης έπαιρνε κεφάλι στο σκορ και η Φραϊμπουργκ ισοφάριζε. Φτάσαμε λοιπόν στο 87ο λεπτό για να πάρει επιτέλους η ομάδα του Τόμας Σαφ προβάδισμα με δυο γκολ.

Τέλος να πούμε πως η Καϊζερσλάουτερν έμεινε στο 1-1 με την Κολωνία με τον Κώστα Φορτούνι να αγωνίζεται βασικός και να έχει καλή παρουσία. Στο 75ο λεπτό όμως αντικαταστάθηκε.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Σάββατο (20/8)

16:30 Άουγκσμπουργκ - Χόφενχαϊμ: 0-2 (Μπάμπελ 5', Σαλίχοβιτς 75' )

16:30 Βέρντερ Βρέμης - Φραϊμπουργκ: 5-3 (Φριντζ 30', Πιζάρο 34', Αρναούτοβιτς 65', Χουτ 87', Γουέσλεϊ 90' - Σισέ 7', 48', Ρέιζινγκερ 84')

16:30 Μπάγερν - Αμβούργο: 5-0 (Φαν Μπούιτεν 13', Ριμπερί 17', Ρόμπεν 33', Γκόμες 57', Όλιτς 80')

16:30 Ντόρτμουντ - Νυρεμβέργη: 2-0 (Λεβαντόφσκι 50', Κροσκρεουτζ 80')

16:30 Στουτγάρδη - Λεβερκούζεν: 0-1 (Κιέσλινγκ 28')

19:30 Κολωνία - Καϊζερσλάουτερν: 1-1 (Ιλίσεβιτς 17' - Γιάγιαλο 19')