ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Ματσάρα και... σοκ στο 92' για Ντόρτμουντ!

DORTMUND, GERMANY - MARCH 30: Maza of Stuttgart challenges Robert Lewandowski of Dortmund during the Bundesliga match between Borussia Dortmund and VfB Stuttgart at Signal Iduna Park on March 30, 2012 in Dortmund, Germany.  (Photo by Lars Baron/Bongarts/Getty Images)
DORTMUND, GERMANY - MARCH 30: Maza of Stuttgart challenges Robert Lewandowski of Dortmund during the Bundesliga match between Borussia Dortmund and VfB Stuttgart at Signal Iduna Park on March 30, 2012 in Dortmund, Germany. (Photo by Lars Baron/Bongarts/Getty Images) BONGARTS/GETTY IMAGES

Σε ένα χορταστικό ματς με οκτώ γκολ και τρομερές ανατροπές, Ντόρτμουντ και Στουτγκάρδη ήρθαν ισόπαλες 4-4 στη Βεστφαλία, αποτέλεσμα που εξυπηρετεί τη... Μπάγερν Μονάχου (video)!

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ προηγήθηκε με 2-0 με τους Καγκάουα και Μπλατσικόβσκι, όμως οι Σουηβοί όχι μόνο δεν κατέθεσαν τα όπλα αλλά πραγματοποίησαν απίστευτη ανατροπή μέσα στο "Σίγκναλ-Ιντούνα Παρκ" πετυχαίνοντας τρία τέρματα μέσα σε οκτώ λεπτά (από το 71' μέχρι το 79') με τους Ιμπίσεβιτς και Σίμπερ (δύο).

Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν ακόμα πιο εντυπωσιακή αφού έφεραν το ματς στα ίσα με τον Χούμελς στο 82' ενώ έφεραν τα πάνω-κάτω με το γκολ του Πέρισιτς στο 87'.

Εκεί όμως που η Ντόρτμουντ έμοιαζε μία ανάσα από το να πάρει τη νίκη και να διατηρήσει τη διαφορά ασφαλείας από τη Μπάγερν, η Στουτγκάρδη "πάγωσε" για μία ακόμα φορά το κιτρινόμαυρο κοινό, ισοφαρίζοντας στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Γκέντνερ για το τελικό 4-4.

Το τελευταίο γκολ της Στουτγκάρδης πανηγυρίστηκε πάντως έξαλλα και στο... Μόναχο, καθώς η Μπάγερν έχει την ευκαιρία με νίκη επί της Νυρεμβέργης (εκτός έδρας) το απόγευμα του Σαββάτου να μειώσει στους τρεις πόντους τη διαφορά από την κορυφή.

Να σημειωθεί πως η Ντόρτμουντ έχασε την ευκαιρία για την έκτη σερί εντός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα όμως διεύρυνε το αήττητο σερί της σε 22 αγωνιστικές (17 νίκες - 5 ισοπαλίες) και εξακολουθεί να κυνηγάει το εκπληκτικό ρεκόρ της Λεβερκούζεν από τη σεζόν 2009-2010 (24 ματς αήττητη).

Από την πλευρά της η Στουτγκάρδη έμεινε για έκτο συνεχόμενο παιχνίδι αήττητη, με τον στόχο της εξόδου στην Ευρώπη να παραμένει ορατός για την ομάδα του Μπρούνο Λαμπαντία.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Ντόρτμουντ - Στουτγκάρδη 4-4 (33' Καγκάουα, 49' Μπλατσικόβσκι, 82' Χούμελς, 87' Πέρισιτς / 71' Ιμπίσεβιτς, 77', 79' Σίμπερ, 92' Γκέντνερ)

18. Κάιζερσλαουτερν 20

*Οι 4 πρώτοι Champions League (ο 4ος προκριματικά)

**Ο 5ος και ο 6ος Europa League μαζί με τον κάτοχο του DFB-Pokal (επειδή Μπάγερν & Ντόρτμουντ μάλλον θα πάνε CL θα βγει και ο 7ος Europa League)

***Υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι και ο 16ος παίζει μπαράζ με τον 3ο της Β' κατηγορίας

****για αναλυτική βαθμολογία (επιλέξτε Γερμανία & Μπουντεσλίγκα 11/12)