ΓΕΡΜΑΝΙΑ

"Λύγισε" στο 89' η Σάλκε

Η Σάλκε έπαιζε με 10 παίκτες από το 4ο λεπτό, λόγω αποβολής του Νάλντο, έδειχνε να αντέχει, αλλά τελικά με γκολ του Κίσλινγκ στο 89' η Λεβερκούζεν νίκησε 1-0 στο Γκέλζενκιρχεν (videos)

Η Λεβερκούζεν νίκησε 1-0 την Σάλκε στο Γκέλζενκιρχεν, με τους γηπεδούχους να παίζουν με 10 παίκτες από το 4ο λεπτό, αλλά τελικά να... λυγίζουν στο 89ο!

Ο Νάλντο αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 4', καθώς ανέτρεξε λίγο έξω από την περιοχή τον Χαβιέρ Ερνάντες, τον "Τσιτσαρίτο" δηλαδή.

Οι γηπεδούχοι άντεξαν με παίκτη λιγότερο για 85 λεπτά, με τον Στέφαν Κίσλινγκ στο 89' να λυτρώνει τη Μπάγερ και να της χαρίζει το σπουδαίο "διπλό".

Νωρίτερα, με το ίδιο σκορ νίκησε η Γκλάντμπαχ τη Μάιντς, με τον Δανό αμυντικό, Αντρέας Κρίστενσεν, να είναι ο σκόρερ στο 76'.

Οι συνθέσεις

ΣΑΛΚΕ (5-3-2): Φέρμαν, Σεπφ, Κέχρερ, Νάλντο, Κολάσινατς, Μπάμπα, Γκάις (91' Αντβίτζαϊ), Γκορέτσκα, Μαξ Μάιερ (79' Μπενταλέμπ), Κονοπλιάνκα (87' Σταμπουλί), Τσουπό-Μοτίνγκ.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λένο, Χένριχς, Τα, Τοπράκ (58' Ντράγκοβιτς), Ουεντέλ, Αράνγκις (46' Χάβερτς), Μπάουμγκαρτλινγκερ (46' Γιουρτσένκο), Τσαλχάνογλου, Μπραντ, Κίσλινγκ, Χαβιέρ Ερνάντες.

*κόκκινη 4' Νάλντο

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Ζόμερ, Γιάντσκε, Κρίστιανσεν, Βέστεργκααρντ, Ελβέντι, Στρομπλ, Νταχούντ, Χαν (46' Τογκάν Αζάρ), Βεντ (87' Σουλτς), Ραφαέλ (91' Ντρμιτς), Στιντλ.

ΜΑΪΝΤΣ: Λεσλ, Ντονάτι, Μπελ, Χακ, Μπουσμάν, Γκμπαμέν, Λάτσα (80' Ντε Μπλάσις), Εζτουναλί (87' Χόλτμαν), Σαμπέριο (71' Ζέιντελ), Μαλί, Ονισίουο.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Χόφενχαϊμ 0-0

Σάββατο

Μπάγερν - Βόλφσμπουργκ 5-0 (18' Ρόμπεν, 22' και 58' Λεβαντόβσκι, 76' Τόμας Μίλερ, 86' Ντόουγκλας Κόστα)

Κολωνία - Ντόρτμουντ 1-1 (28' Ρούντνεβς / 90' Ρόις)

Αμβούργο - Άουγκσμπουργκ 1-0 (68' Κόστιτς)

Ίνγκολστατ - Λειψία 1-0 (12' Ρόζερ)

Φράιμπουργκ - Ντάρμστατ 1-0 (86' πέν. Πέτερσεν)

Χέρτα - Βέρντερ 0-1 (41' Κρούζε)

Κυριακή

Γκλάντμπαχ - Μάιντς 1-0 (76' Κρίστιανσεν)

18. Ντάρμστατ 8

*οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του DFB-Pokal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι (17ος και 18ος), ο 16ος παίζει μπαράζ με τον 3ο της 2. Bundesliga

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)