ΓΕΡΜΑΝΙΑ

"Ασπιρίνες" για την Ευρώπη

Με πρωταγωνιστή τον Γιόσιπ Ντρμιτς που σημείωσε δύο γκολ, η Λεβερκούζεν συνέτριψε με 4-0 την Στουτγκάρδη και τη βύθισε ακόμη πιο πολύ, στην ουρά της Bundesliga.

Η Λεβερκούζεν με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο να ξεκινά στη βασική της ενδεκάδα και να αγωνίζεται σε όλη τη διάρκεια του ματς, νίκησε με 4-0 την Στουτγκάρδη, της περιόρισε ακόμη πιο πολύ τις ελπίδες για παραμονή, ενώ η ίδια ανέβηκε στην τρίτη θέση, περνώντας την Γκλάντμπαχ που έχει ματς λιγότερο.

Οι "ασπιρίνες" άνοιξαν το σκορ με την Βέντελ στο 32ο λεπτό και τέσσερα λεπτά αργότερα εκμεταλλεύτηκαν τη σύγχυση της Στουτγκάρδης και με τον Ντρμιτς, πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων.

Ο Μπελαράμπι στο 50' και ο Ντμιτς (ξανά) στο 59', ολοκλήρωσαν το θρίαμβο της Μπάγερ, που δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο από τη φιλοξενούμενη ομάδα.

Η Λεβερκούζεν ταξιδεύει στη Μαδρίτη για τη ρεβάνς με την Ατλέτικο με τη ψυχολογία στα ύψη, αντίθετα η ομάδα του Χουμπ Στέφενς, δείχνει ότι δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λένο, Χίλμπερτ (63' Ράιναρτς), Τόπρακ, Παπαδόπουλος, Βέντελ, Κάστρο, Ρόλφες, Μπελαράμπι (63' Μπραντ), Τσαλχάνογλου, Σον, Ντρμιτς (83' Κίσλινγκ)

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ: Ουλράιχ, Κλάιν, Σβάαμπ, Νιεντερμάιερ, Σακάι (61' Χλούσεκ), Ντιέ (64' Ρομέου), Γκέντνερ, Κόστιτς (46' Κίεζεβέτερ), Μαξίμ. Βέρνερ, Γκίντσεκ

Αναλυτικά η 25η αγωνιστική της Bundesliga:

Παρασκευή

Λεβερκούζεν - Στουτγκάρδη 4-0 (32' Βέντελ, 36',59' Ντρμιτς, 50' Μπελαράμπι)

18. Στουτγκάρδη 20

*οι 4 πρώτοι Champions League (4ος προκριματικά)

**5ος και 6ος Europa League (όπως και ο κάτοχος του DFB-Pokal)

***υποβιβάζονται οι δύο τελευταίοι, ο 16ος παίζει μπαράζ με τον 3ο της Β' κατηγορίας