ΓΑΛΛΙΑ

"Χ"αμένη η Καέν, 2-2 με τη Μονακό

Η Καέν ισοφάρισε στο 89' τη Μονακό και το 2-2 δίνει την ευκαιρία στη Λιόν να την προσπεράσει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Η ισοπαλία 2-2 στην έδρα της με τη - δεδομένα - δεύτερη στη βαθμολογία, Μονακό, δεν μπορεί να χαρακτηριστεί κακό αποτέλεσμα για την Καέν. Ειδικότερα αν ληφθεί υπόψη το γεγονός ότι ισοφάρισε στο 89', όμως πλέον η Λιόν (ή κάποια εκ των Νις, Ρεν και Σεντ Ετιέν) έχει τη δυνατότητα να την προσπεράσει στη βαθμολογία και να ανέλθει στην τρίτη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League...

Ο Λεμάρ έδωσε το προβάδισμα στη Μονακό στο 56', εννιά λεπτά αργότερα ισοφάρισε για την Καέν ο Φερέ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, στο 69' ο Γιαχιά με αυτογκόλ έδωσε ξανά το προβάδισμα στη φιλοξενούμενη, αλλά η γηπεδούχους ισοφάρισε εκ νέου στο 89' με τον Κουακού, ο οποίος είχε εισέλθει στο ματς πέντε λεπτά νωρίτερα.

ΚΑΕΝ: Βερκούτρ, Απιά, Γιαχιά, Αντεότι, Ντα Σίλβα, Μπεσά (80' Ρενό), Εν'Κολολό, Σεουμπέ (84' Κουακού), Φερέ, Μπαζίλ (71' Λουίς), Ροντελέν

ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Φαμπίνιο, Ουάλας, Καρβάλιο, Έλντερσον, Ζοάο Μοουτίνιο, Τουλαλάν, Έλντερ Κόστα, Μπερνάρντο Σίλβα (78' Ράγκι), Λεμάρ (88' Λοτίν), Λασινά Τραορέ (81' Καρίγιο)

20. Τρουά 14

*στο Champions League οι 3 πρώτοι (προκριματικά ο 3ος)

**στο Europa League ο 4ος (ένας από Coupe de France, ένας από Coupe de la Ligue)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι η διαφορά τερμάτων (μετά επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς)