ΓΑΛΛΙΑ

Τρίποντο με βοήθεια για Ρεν

Η Ρεν πήρε τη νίκη με 1-0, εντός έδρας επί της Ανζέρ, χάρη στο αυτογκόλ του Μπουκά Μουτού στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Μπουκά Μουτού έκανε τη διαφορά στο "Roazhon Park" της Ρεν. Η ομώνυμη τοπική ομάδα επικράτησε με 1-0 της Ανζέρ, με τον 27χρονο Γάλλο μέσο, ο οποίος είχε περάσει στο 54ο λεπτό στη θέση του Γιαταρά, να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Πέτριτς, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική ήττα για την Ανζέρ, η οποία αρχίζει και "ξεφουσκώνει", αντίθετα η Ρεν επανήλθε στις νίκες μετά από τρία ανεπιτυχή αποτελέσματα.

ΡΕΝ: Κοστίλ, Ντανζέ, Μέντες, Αρμάν, Εμ' Μπενγκ, Φερνάντες, Λαμόνζ (46' Γιουρκούφ), Αντρέ, Ντεμπελέ, Σιό (73' Γκροσίτσκι), Εν'Τεπ

ΑΝΖΕΡ: Πέτριτς, Ανγκουλά, Τραορέ, Τομάς, Μανσό, Ντιέρ, Σαΐς, Εν'Ντόι, Σουνού (44' Μπενραχμά), Γιαταρά (54' Μπουκά Μουτού), Κετκεοφομφόν

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Ρεν - Ανζέρ 1-0 (91' αυτ. Μπουκά-Μουτού)

20. Τρουά 11

*στο Champions League οι 3 πρώτοι (προκριματικά ο 3ος)

**στο Europa League ο 4ος (ένας από Coupe de France, ένας από Coupe de la Ligue)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι η διαφορά τερμάτων (μετά επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς)