ΓΑΛΛΙΑ

Τίποτα δεν σταματά την Παρί Σεν-Ζερμέν!

Η Παρί Σεν-Ζερμέν με το γκολ του Μπλεζ Ματουιντί νίκησε εκτός έδρας με 1-0 τη Μονπελιέ κι έκανε το απόλυτο (3/3) νικών στη φετινή σεζόν, της Ligue 1. (VIDEO)

Ήταν φανερώς ανώτερη της Μονπελιέ. Τι κι αν έπαιζε εκτός έδρας; Μπορεί να δυσκολεύτηκε, αλλά πέτυχε το στόχο της. Η Παρί Σεν-Ζερμέν με το γκολ του Μπλεζ Ματουιντί, νίκησε με 1-0 τη Μονπελιέ και έφτασε στις τρεις νίκες, σε ισάριθμα ματς.

Η αναμέτρηση δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Παρί Σεν-Ζερμέν, καθώς οκτώ λεπτά μετά την έναρξή της, ο Παστόρε τραυματίστηκε κι έδωσε τη θέση του στον Ραμπιό. Ο δεύτερο παραλίγο να σκοράρει, έξι λεπτά αργότερα, αλλά ο Λιγκαλί δεν το επέτρεψε.

Ο Οριέρ βρήκε δίχτυα στο 36', αλλά το γκολ ορθώς ακυρώθηκε καθώς τρεις ποδοσφαιριστές της ομάδας της γαλλικής πρωτεύουσας, ήταν σε θέση οφσάιντ. Νέα ευκαιρία από τον Λαβέτσι, στο επόμενο λεπτό, αλλά το γκολ δεν ήρθε και οι δύο ομάδες πήγαν με το 0-0 στα αποδυτήρια.

Στο 49' ο Μπανσεμπαϊνί έπιασε την κεφαλιά, αλλά ήταν η σειρά του Τραπ να διαφυλάξει την εστία του, ενώ το ίδιο έκανε κι ο Οριέ στην ευκαιρία του Μπακάρ. Στο 61ο λεπτό, όμως, η Παρί Σεν-Ζερμέν πήρε προβάδισμα, με τον Μπλεζ Ματουιντί να ανοίγει το σκορ και να πετυχαίνει το δεύτερό του γκολ στη φετινή σεζόν, της Ligue 1.

ΜΟΝΠΕΛΙΕ: Λιγκαλί, Ρουσιγιόν (73' Ντεπλάν), Μπενσεμπαϊνί (68' Σουλεϊμάν Καμαρά), Ίλτον, Κονγκρέ, Λασν (69' Μαρβό), Νταμπό, Μπουντεμπούζ, Μαρτίν, Μουνιέ, Μπακάρ

ΠΑΡΙ ΣΕΝ-ΖΕΡΜΕΝ: Τραπ, Οριέ, Νταβίντ Λουίζ, Τιάγκο Σίλβα, Μαξουέλ, Παστόρε (10' Ραμπιό), Τιάγκο Μότα, Ματουιντί, Λούκας Μόουρα (81' Σταμπουλί), Καβάνι, Λαβέτσι (69' Ογκουστέν)