ΓΑΛΛΙΑ

Τεσσάρα με σούπερ Ιμπραχίμοβιτς η Παρί Σεν-Ζερμέν

epa05240819 Paris Saint Germain player Zlatan Ibrahimovic  during the soccer league 1 match between Paris Saint Germain (PSG) and OGC Nice  at the Parc des Princes stadium in Paris, France, 02 April 2016.  EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON
epa05240819 Paris Saint Germain player Zlatan Ibrahimovic during the soccer league 1 match between Paris Saint Germain (PSG) and OGC Nice at the Parc des Princes stadium in Paris, France, 02 April 2016. EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON EPA

Ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς σκόραρε δυο φορές, φτάνοντας τα 34 γκολ στο Σαμπιονά και η σίγουρη πρωταθλήτρια Παρί Σεν-Ζερμέν επιβλήθηκε 4-0 στο "Παρκ Ντε Πρενς" (VIDEO).

"Πάρτι" έκανε η Παρί Σεν-Ζερμέν και επιβλήθηκε εύκολα, απλά και ωραία με 4-0 της Ρεν στο "Παρκ Ντε Πρενς" για την 36η αγωνιστική του Σαμπιονά, δείχνοντας ότι παρά το γεγονός ότι έχει κατακτήσει ήδη το πρωτάθλημα, δεν εφησυχάσει μέχρι το τέλος της αγωνιστικής περιόδου.

Ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς πέτυχε δύο τέρματα και έφτασε τα 34 στο φετινό πρωτάθλημα και όλα τα γκολ των πρωτευουσιάνων σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μαξουέλ άνοιξε το σκορ στο 50' και τέσσερα λεπτά ο "Ίμπρα" ανέλαβε δράση, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στα δυο τέρματα διαφορά.

Ο Σουηδός φορ πέτυχε ένα ακόμη γκολ στο 78' και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Έντινσον Καβάνι έβαλε και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0 για την ομάδα του Λοράν Μπλαν, που έφτασε τους 89 βαθμούς και έχει ματς λιγότερο.

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής:

Μ. Παρασκευή

Παρί Σεν-Ζερμέν - Ρεν 4-0 (50' Μαξουέλ, 54, 78' Ιμπραχίμοβιτς, 91' Καβάνι)

*ματς λιγότερο Παρί και Μπορντό

**στο Champions League οι 3 πρώτοι (προκριματικά ο 3ος)

***στο Europa League ο 4ος και ο 5ος (και ο 6ος αν η Παρί νικήσει την Μαρσέιγ στον τελικό του Coupe de France)

****υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι

*****στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι η διαφορά τερμάτων (μετά επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς)