ΓΑΛΛΙΑ

Πέρασε στα πέναλτι η Λιλ

JB AUTISSIER / PANORAMIC

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς (3-3) η Λιλ προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου, επικρατώντας της Καέν στην διαδικασία των πέναλτι

Η Λιλ προκρίθηκε στα προημιτελικά του γαλλικού κυπέλλου, έπειτα από ματς-θρίλερ με την Καέν, καθώς επικράτησε 6-5 στα πέναλτι, με το 3-3 να είναι το τελικό σκορ στο 90άλεπτο.

Η Καέν προηγήθηκε μέσα στην έδρα της Λιλ με 2-0 χάρε στα τέρματα του Κοϊτά (14' και 29'), ενώ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με τα γκολ των Ροντελέν (33'), Ντελαπλάς (77') και Ρου (83').

Στο 93' όμως έγινε το 3-3 με το αυτογκόλ του Ροντελέν (!), τίποτα δεν άλλαξε στην παράταση και στην διαδικασία των πέναλτι, έπειτα από 11 εύστοχες εκτελέσεις, δεν τα κατάφερε ο Οτρέ, έτσι οι "λιλουά" επικράτησαν με 6-5 και προκρίθηκαν.

Την έκπληξη πάντως την έκαναν οι Κάννες, καθώς με γκολ του Μπελκασέμ Ζομπιρί στο 119' (προτελευταίο λεπτό της παράτασης) νίκησε με 1-0 την Μονπελιέ και την έβγαλαν... νοκ-άουτ.