ΓΑΛΛΙΑ

Νίκησε χωρίς να εντυπωσιάσει η Μαρσέιγ

Παίζοντας καλά μόνο στο πρώτο ημίχρονο η Μαρσέιγ νίκησε τη Μονπελιέ με 2-0, η οποία ήταν πολύ καλή στο δεύτερο ημίχρονο και δικαιούταν κάτι καλύτερο (video).

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Μαρσέιγ στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 15ης αγωνιστικής του Championnat.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν μία σύγχυση στα καρέ της Μονπελιέ και με γκολ του Τοβέν πήραν τρεις ακόμη βαθμούς, χωρίς να πιάσουν πολύ καλή απόδοση.

Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι είχαν χάσει μία καλή ευκαιρία και στο 0-0, κυριάρχησαν στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης. Είχαν μία απίστευτη ευκαιρία με τους Καμαρά και Μοντανιό, ο πρώτος έχασε και τετ α τετ λίγο μετά από πλάγια, όμως, το 1-0 έμενε μέχρι τέλους.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, όμως, η Μαρσέιγ πέτυχε και δεύτερο γκολ με ωραίο πλασέ του Κελιφά. Αξίζει να σημειωθεί πως για μία ακόμη φορά φέτος η Μονπελιέ δεν πήρε αυτό που δικαιούταν βάσει της εικόνας της.

ΜΑΡΣΕΙΓ: Μανταντά, Αμπνταλάχ, Ν'Κουλού, Ντιαβαρά, Μεντί, Ρομάο, Σεϊρού (80' Λεμινά), Τοβέν, Παγέτ (88' Κελιφά), Βαλμπουενά (80' Ιμπουλά), Ζινιάκ

ΜΟΝΠΕΛΙΕ: Ζουρντέν, Κονγκρέ, Ίλτον, Ελ Καουταρί, Τιενέ, Σαϊχί, Σταμπουλί, Μαρβό (46' Καμαρά), Σανσόν, Καμπελά, Μπακάρ (4' Μοντάνιο)