ΓΑΛΛΙΑ

Νίκη με ανατροπή η Νις!

Η Νις νίκησε εκτός έδρας με 2-1 την Μπορντό, στο "Ζακ Σαμπάν Ντελμά", και αναρριχήθηκε στη δέκατη θέση της Ligue 1. (VIDEO)

Μπορεί να έμεινε πίσω στο σκορ με το γκολ του Ρολάν, αλλά η Νις βρήκε τον τρόπο και με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο έφυγε από το Μπορντό με τους τρεις βαθμούς, επικρατώντας με 2-1 της τοπικής ομάδας.

Με τον Τομάς Τουρέ αιχμή του δόρατος, η Μπορντό είχε την πλήρη υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο αλλά έπρεπε να περιμένει 33 λεπτά προκειμένου αυτή να καρποφορήσει όταν ο Μορίς - Μπελάι ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Χάσεν και ο Ντιέγκο Ρολάν εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι "νισουά" μπήκαν δριμύτεροι και με τον Αμαβί στο 66ό λεπτό, έφτασαν στην ισοφάριση.

Οι φιλοξενούμενοι δεν αρκέστηκαν στην ισοπαλία, ρίσκαραν και δικαιώθηκαν γι' αυτή την επιλογή τους με τον Πλεά στο 90' να δίνει τους τρεις βαθμούς στη Νις και να αφήνει τους "γιρονδίνους", με άδεια τα χέρια.

ΜΠΟΡΝΤΟ: Καρασκό, Μαριάνο, Πουντζέ (67' Σάλα), Παλουά, Πλανίς, Ρολάν, Πλάσιλ, Σέρτιτς (86' Σέρτιτς), Κοντέντο, Μορίς - Μπελάι (62' Ντ' Αλμειντά), Τουρέ

ΝΙΣ: Χασέν, Πιέλ, Αμαβί, Ζενεβουά, Γκομίς, Μεντί, Εντουάρντο (82' Ραφετρανιαϊνα), Χουλτ, Μποτεάκ, Πλεά, Εϋσερίκ