ΓΑΛΛΙΑ

Κυπελλούχος Γαλλίας η Μπορντό

Με γκολ του Σεΐκ Ντιαμπατέ στο 88' η Μπορντό πανηγύρισε την κατάκτηση του κυπέλλου Γαλλίας για πρώτη φορά μετά το 1987, σε έναν τελικό που είχε πέντε γκολ.

Κυπελλούχος Γαλλίας για τέταρτη φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά από 26 χρόνια είναι η Μπορντό, η οποία επιβλήθηκε της Εβιάν με 3-2.

Οι Γιρονδίνοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και πανηγύρισαν ξανά την κατάκτηση ενός τίτλου μετά το πρωτάθλημα του 2009, ενώ ταυτόχρονα πήραν κι ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο για το Europa League.

Οι παίκτες του Φρανσίς Ζιλό μπήκαν πιο δυνατά και απείλησαν για πρώτη φορά στο 4' με τον Ντιαμπατέ. Ο Σενεγαλέζος επιθετικός ήταν το πρόσωπο του αγώνα κάνοντας αρχικά αισθητή την παρουσία του στο 39' όταν άργησε, αλλά τελικά κατάφερε να περάσει τον Λακέ και να ανοίξει το σκορ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Μπορντό κέρδισε πέναλτι, ο Ντιαμπατέ το εκτέλεσε και ο Λακέ τον νίκησε κρατώντας ζωντανή την ομάδα του, η οποία ισοφάρισε τρία λεπτά μετά με γκολ του Σαγκμπό. Ωστόσο, άμεση ήταν η απάντηση της Μπορντό, η οποία στο 53' έκανε με τον Σεβέ το 2-1 ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Σέρτιτς.

Η Εβιάν το πάλεψε όσο μπορούσε και από μία ακόμα πλαγιοκόπηση ισοφάρισε σε 2-2 στο 70'. Ο Μπρις έβγαλε τη σέντρα, ο Σαγκμπό αγγίζει λίγο την μπάλα και ο Τζα Τζετζέ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Μπορντό, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, αφού στο 88' ο Ντιαμπατέ έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Εβιάν, και με ένα απλό πλασέ χάρισε το τρόπαιο στην ομάδα του.

Εβιάν: Λακέ, Μπρις Τζα Τζετζέ, Καμπόν, Μπετάο, Βας, Ραμπιού (82' Τιέ Μπι), Σορλέν, Κελιφά, Μπαρμποζά, Νίνκοβιτς (69' Μπεριγκό), Σαγκμπό.

Μπορντό: Καρασό, Μαριάνο, Ενρίκε, Σανέ, Τρεμουλινάς, Σέρτιτς, Πλασίλ (67' Μπιγιογκό Ποκό), Ομπράνιακ, Μορίς-Μπελέ, Σεβέ, Ντιαμπατέ.