ΓΑΛΛΙΑ

Γκέλα για τη Μονακό

Η Μονακό αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με τη Μονπελιέ κι έχασε την ευκαιρία να πιάσει τη Μαρσέιγ, στην τρίτη θέση, της Ligue 1.

Σκούρα τα βρήκαν οι "Μονεγάσκοι" του Λεονάρντο Ζαρντίμ, απέναντι στη Μονπελιέ για την 31η αγωνιστική της Ligue 1, με το τελικό 0-0 να "σφραγίζει" τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να φθάσουν στη νίκη, αλλά ο Μπάριος αστόχησε σε πέναλτι στο 52ο λεπτό.

Η πρώτη φάση του ματς ανήκε στη Μονπελιέ, στο 19ο λεπτό, μετά από μακρινό σουτ του Μπριάν Νταμπό, που πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Ντάνιελ Σούμπασιτς. Στο 28ο, ο Σανσόν εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Αμπντενούρ, ωστόσο ο τερματοφύλακας των "μονεγάσκων" ήταν πάλι παρών.

Στο 51' η Μονπελιέ κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Μπριάν Νταμπό, από τον Ναμπίλ Ντιράρ. Ο Λούκας Μπάριος ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο αστόχησε.

ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Φαμπίνιο, Ουάλας, Αμπντενούρ, Κουρζαουά, Τουλαλάν, Μοουτίνιο, Ντιράρ (61' Μπερμπάτοφ), Σίλβα (89' Ζερμέν), Καρασκό (79' Ματέους Καρβάλιο), Μαρσιάλ

ΜΟΝΠΕΛΙΕ: Ζουντρέν, Ντεπλάν, Ίλτον, Ελ - Καουταρί, Κονγκρέ, Νταμπό, Μαρβό, , Λασν (73' Μπεριγκό), Σανσόν (77' Μαρτέν), Μουνιέ, Μπάριος (83' Καμαρά)