ΓΑΛΛΙΑ

"Εξάρα" τίτλου για Παρί

Με τον Ιμπραχίμοβιτς να κάνει ό,τι θέλει μέσα στο γήπεδο και τον Καβάνι να πετυχαίνει χατ-τρικ, η Παρί Σεν Ζερμέν διέλυσε με 6-0 την Γκινγκάμπ στο "Παρκ ντε Πρενς" και ξέφυγε 6 βαθμούς από τη Λιόν, έχοντας βέβαια ένα παιχνίδι περισσότερο (VIDEOS)

Με το εντυπωσιακό 6-0 επί της Γκινγκάμπ στο "Παρκ ντε Πρενς", η Παρί Σεν Ζερμέν έδειξε ότι δεν αστειεύεται και είναι πανέτοιμη να κατακτήσει τη Ligue 1 για τρίτη συνεχόμενη χρονιά. Οι Παριζιάνοι είχαν για ακόμη μία φορά σε εξαιρετική μέρα τον Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ και μοίρασε δύο ασίστ, ενώ χατ-τρικ έκανε ο Έντινσον Καβάνι, ο οποίος έφτασε τα 16 γκολ, ανεβαίνοντας στην 4η θέση του πίνακα.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 2ο λεπτό ο Ουρουγουανός, ενώ στο 18' ο Ιμπραχίμοβιτς έκανε το 2-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Λίγα λεπτά μετά το ξεκίνημα του 2ου μέρους, ο Καβάνι σκόραρε και πάλι, ενώ στο 56' το σκορ είχε γίνει ήδη 4-0 με την κεφαλιά του Μαξουέλ, έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Ζλάταν. Ο Καβάνι έκανε χατ-τρικ στο 70', ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο φινάλε του αγώνα με πέναλτι του Ιμπραχίμοβιτς, που κέρδισε ο ίδιος.

Έτσι, η Παρί βρίσκεται πλέον στο +6 από τη Λιόν, που αγωνίζεται το Σάββατο στην έδρα της Καέν, ενώ απομένουν μετά άλλες δύο αγωνιστικές για να κριθεί ο φετινός πρωταθλητής. Σε περίπτωση που η Λιόν ηττηθεί, η ομάδα του Λοράν Μπλαν θα χρειάζεται μόλις ένα βαθμό απέναντι σε Μονπελιέ ή Ρεμς για να κατακτήσει και πάλι τον τίτλο.