ΓΑΛΛΙΑ

"Αυτοκτόνησε" η Σεντ-Ετιέν

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι στο "Ζοφρουά Γκισάρ", η Σεντ-Ετιέν "σκόνταψε" με αντίπαλο τη Λανς και υποχρεώθηκε σε ισοπαλία με σκορ 3-3. (VIDEO)

Δυσκολεύτηκε αρκετά η Σεντ-Ετιέν, εντός έδρας, με αντίπαλο την - πριν την αναμέτρηση τελευταία - Λανς και υπέπεσε σε γκέλα, παραχωρόντας της ισοπαλία με τελικό αποτέλεσμα το 3-3.

Στην αρχή όλα έμοιαζαν ιδανικά για τη γηπεδούχο, καθώς ο Ενγκουεμό άνοιξε το σκορ μόλις 18 λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης, ενώ έγιναν ακόμη πιο εύκολα με τον Μολό στο 58ο λεπτό να δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων.

Ωστόσο η αναμενόμενη κατάρρευση της Λανς δεν ήρθε ποτέ και οι "λενσουά", κατάφεραν με δύο γκολ του Τουζγκάρ να φτάσουν στην ισοφάριση, μέσα σε δέκα λεπτά.

Το μομέντουμ είχε αλλάξει ριζικά υπέρ των φιλοξενούμενων και ο Τσαβαρία, το επιβεβαίωσε κάνοντας τη μεγάλη ανατροπή στο 77'.

Και ενώ προδιαγραφόταν η μεγάλη έκπληξη, ο Μεβλιούτ Ερντίντς με γκολ στο 83ο λεπτό έφερε την αναμέτρηση στα ίσα και μοίρασε σε γηπεδούχους και φιλοξενούμενους, από ένα βαθμό.

ΣΕΝΤ-ΕΤΙΕΝ: Ρουφιέ, Τεοφίλ-Κατρίν, Μπάις, Περέν, Ταμπανού, Ενγκουεμό (73' Σεν-Μαξιμέν), Κλεμόν, Λεμουάν, Αμουμά, Φαν Βολφσβίνκελ (53' Ερντίντς), Μολό (80' Μπριζό)

ΛΑΝΣ: Ριούμ, Καβαρέ, Εγκμπαμέν, Κανταρί, Μπουλενζέρ, Λεμουάν (63' Τσαβαρία), Βαλντιβιά, Σιπριάν, Μονεντζαχαρί (83' Μπουριγκό), Γκιγιόμ, Κουλιμπαλί (46' Τουζγκάρ)

Ligue 1 - 24η αγωνιστική

Παρασκευή

Σεντ-Ετιέν - Λανς 3-3 (18' Εν'Γκουέμο, 57' Μολό, 83' Μεβλιούτ Ερντίντς / 60' και 69' πέν. Τουζγκάρ, 77' Τσαβαρία)