ΕΥΡΩΠΗ

Νίκη ο Ερυθρός Αστέρας, φωτιές η Παρτίζαν

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε 1-0 την Παρτίζαν και την πλησίασε στον έναν βαθμό, ενώ οι οπαδοί των φιλοξενούμενων λίγο έλειψε να κάψουν το "Marakana" (video)

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε με 1-0 την Παρτίζαν στο ντέρμπι του Βελιγραδίου, έτσι πλέον απέχει έναν βαθμό από τον μεγάλο της αντίπαλο και την κορυφή.

Το μοναδικό γκολ του ματς ήταν αυτογκόλ του Μίλαν Ομπράντοβιτς στο 18', με την μπάλα μετά από εκτέλεση φάουλ να χτυπά στο δοκάρι, ένας επιθετικός να την φέρνει στο ύψος του πέναλτι και τον Ομπράντοβιτς με κεφαλιά στην προσπάθειά του να διώξει να την στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι οπαδοί της Παρτίζαν άναψαν τουλάχιστον 7 εστίες φωτιάς και άρχισαν να χορεύουν γύρο τους, ενώ υπήρχαν μάχες μεταξύ τους, όπως σε κάθε ματς πλέον (έχουν χωριστεί σε δύο... στρατόπεδα).

Ο διαιτητής διέκοψε το ματς για μόλις ένα λεπτό και τελικά ολοκληρώθηκε κανονικά, με τις φωτιές να καίνε στις εξέδρες του "Marakana".

Ερυθρός Αστέρας - Παρτίζαν 1-0