EUROPA LEAGUE

Πρόκριση στο 93' για Ζίμπρου

Πρόκριση στο 93' για Ζίμπρου

Η Σεντ Πάτρικς ηττήθηκε στο Λουξεμβούργο από την Ζενές Ες, αλλά προκρίθηκε στον 2ο προκριματικό γύρο του Europa League χάρη στον κανόνα των εκτός έδρα γκολ, όπως και η Ζίμπρου που έκανε ανατροπή στην Γεωργία στο 93' (video)

Η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League είναι η Μπιρκιρκάρα από την Μάλτα, νικώντας με 2-0 την Σιρόκι, καθώς το αποτέλεσμα στο πρώτο ματς της Βοσνίας ήταν το 1-1.

Η Ζενές Ες νίκησε 2-1 στο Λουξεμβούργο την Σεντ Πάτρικς, αλλά οι Ιρλανδοί προκρίθηκαν, καθώς είχαν νικήσει με 1-0 στην έδρα τους, ενώ χάρη στα εκτός έδρας γκολ πέρασε και η Ζίμπρου.

Οι Μολδαβοί νίκησαν 3-2 στην Γεωργία την Τσιχούρα και προκρίθηκαν χάρη στο γκολ του Έμερσον στο 93'. Στο πρώτο ματς είχαν χάσει στην έδρα τους με 0-1, ενώ απόψε η Τσιχούρα προηγήθηκε δύο φορές, αλλά δεν ήταν αρκετό!

Δείτε video με το γκολ στο 93'...

Οι ρεβάνς 1ου προκριματικού:

 

Τρίτη

Μπιρκιρκάρα (Μάλτα) - Σιρόκι (Βοσνία) 2-0 [1-1]

Τσιχούρα (Γεωργία) - Ζίμπρου (Μολδαβία) 2-3 [1-0]

Ζενές Ες (Λουξεμβούργο) - Σεντ Πάτρικς (Ιρλανδία) 2-1 [0-1]

 

Τετάρτη

Ίνφορετ (Εσθονία) - Χαρτς (Σκωτία) [1-2] (18:45)

 

Πέμπτη

Ορνταμπάσι (Καζακστάν) - Τσουκαρίτσκι (Σερβία) [0-3] (15:00)

Σιράκ (Αρμένια) - Ντίλα Γκόρι (Γεωργία) [0-1] (16:00)

Καϊράτ (Καζακστάν) - Τεούτα (Αλβανία) [1-0] (17:45)

Πιούνικ (Αρμενία) - Γιουρόπα (Γιβραλτάρ) [0-2] (18:00)

Σπάρτακ Μιγιάβα (Σλοβακία) - Αντμίρα Βάκερ (Αυστρία) [1-1]

Σαμτρέντια (Γεωργία) - Καμπάλα (Αζερμπαϊτζάν) [1-5]

Ντάτσια (Μολδαβία) - Καπάζ (Αζερμπαϊτζάν) [0-0]

Γελγκάβα (Λετονία) - Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία) [3-2] (18:30)

Ρούνταρ (Μαυροβούνιο) - Κουκέσι (Αλβανία) [1-1]

Ροβάνιεμι (Φινλανδία) - Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) [2-0] (19:00)

Ράντνικ (Βοσνία) - Μπερόε (Βουλγαρία) [0-0]

Ελσίνκι (Φινλανδία) - Ατλάντας (Λιθουανία) [2-0]

Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ (Κροατία) - UE Σάντα Κολόμα (Ανδόρα) [3-1]

Ντέμπρετσεν (Ουγγαρία) - Λα Φιορίτα (Σαν Μαρίνο) [5-0]

Νέμε Κάλιου (Εσθονία) - Τρακάι (Λιθουανία) [1-2]

Νέφτσι Μπακού (Αζερμπαϊτζάν) - Μπάλζαν (Μάλτα) [2-0]

Σπάρτακς Γιουρμάλα (Λετονία) - Ντινάμο Μινσκ (Λευκορωσία) [1-2]

Μάριενχαμ (Φινλανδία) - Οντ Γκρένλαντ (Νορβηγία) [0-2]

Ζαγκλέμπιε (Πολωνία) - Σλάβια Σόφιας (Βουλγαρία) [0-1]

ΜΤΚ (Ουγγαρία) - Ακτόμπε (Καζακστάν) [1-1]

Μπρέντμπι (Δανία) - Βάλουρ (Ισλανδία) [4-1] (19:30)

Φολά Ες (Λουξεμβούργο) - Αμπερντίν (Σκωτία) [1-3]

Γκόριτσα (Σλοβενία) - Μακάμπι Τελ-Αβίβ [0-3]

Ομόνοια (Κύπρος) - Μπάνατς (Αρμενία) [1-0]

Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ) - Σλόμποντα Τούζλα (Βοσνία) [0-0] (19:45)

Σουντούβα (Λιθουανία) - Μίντιλαντ (Δανία) [0-1] (20:00)

Χάβναρ Μπόλτφελαγκ (Ισλανδία) - Λεβάντια Τάλιν (Εσθονία) [1-1]

Ζάρια (Μολδαβία) - Βίντεοτον (Ουγγαρία) [0-3]

Στάμπεκ (Νορβηγία) - Κόνας Κουάι (Ουαλία) [0-0]

Μπουνούτσνοστ (Μαυροβούνιο) - Ραμποτνίτσκι (Σκόπια) [1-1]

Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία) - Παρτιζάνι Τιράνων (Αλβανία) [0-0]

Μπάλα Τάουν (Ουαλία) - ΑΪΚ Στοκχόλμης (Σουηδία) [0-2] (20:30)

Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ (Λευκορωσία) - Ρούναβικ (Νήσοι Φερόε) [2-0] (21:00)

Βοϊβοντίνα (Σερβία) - Μπόκελ (Μαυροβούνιο) [1-1]

Λαντούντνο (Ουαλία) - Γκέτεμποργκ (Σουηδία) [0-5]

Σίλεκς (Σκόπια) - Φαντούτς (Λίχτενσταϊν) [1-3]

Βίκινγκουρ (Ισλανδία) - Βένσπιλς (Λετονία) [0-2]

Χιμπέρνιανς (Μάλτα) - Σπάρτακ Τρνάβα (Σλοβακία) [0-3]

Κρακόβια Κρακοβίας (Πολωνία) - Σκεντίγια (Σκόπια) [0-2]

Λουζιτάνος (Ανδόρα) - Ντομζάλε (Σλοβενία) [1-3] (21:30)

Φολγκόρε (Σαν Μαρίνο) - ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) [0-3]

Κλίφτονβιλ (Β.Ιρλανδία) - Ντιφερντάνς (Λουξεμβούργο) [1-1] (21:45)

Κορκ Σίτι (Ιρλανδία) - Λίνφιλντ (Β.Ιρλανδία) [1-0]

Γκλέναβον (Β.Ιρλανδία) - Ρέικιαβικ (Ισλανδία) [1-2]

 

*σε αγκύλη το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα

**στην τελευταία παρένθεση με έντονα γράμματα η ώρα έναρξης

 

Τα ζευγάρια του 2ου προκριματικού:

 

Ντίλα Γκόρι (Γεωργία) ή Σιράκ (Αρμένια) - Σπάρτακ Τρνάβα (Σλοβακία) ή Χιμπέρνιανς (Μάλτα)

Ντινάμο Μινσκ (Λευκορωσία) ή Σπάρτακς Γιουρμάλα (Λετονία) - Σεντ Πάτρικς (Ιρλανδία)

Παρτίζαν (Σερβία) - Σλάβια Σόφιας (Βουλγαρία) ή Ζαγκλέμπιε (Πολωνία)

Μπόκελ (Μαυροβούνιο) ή Βοϊβοντίνα (Σερβία) - Κόνας Κουάι (Ουαλία) ή Στάμπαεκ (Νορβηγία)

Τρακάι (Λιθουανία) ή Νέμε Κάλιου (Εσθονία) - Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ)

Χιμπέρνιαν (Σκωτία) - Βάλουρ (Ισλανδία) ή Μπρέντμπι (Δανία)

Ρούναβικ (Νήσοι Φερόε) ή Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ (Λευκορωσία) - Ντομζάλε (Σλοβενία) ή Λουζιτάνος (Ανδόρα)

Αούστρια Βιέννης (Αυστρία) - Κουκέσι (Αλβανία) ή Ρούνταρ (Μαυροβούνιο)

Ακτόμπε (Καζακστάν) ή ΜΤΚ (Ουγγαρία) - Καμπάλα (Αζερμπαϊτζάν) ή Σαμτρέντια (Γεωργία)

Μπερόε (Βουλγαρία) ή Ράντνικ (Βοσνία) - Ατλάντας (Λιθουανία) ή Ελσίνκι (Φινλανδία)

Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) ή Ροβάνιεμι (Φινλανδία) - Σάντα Κολόμα (Ανδόρα) ή Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ (Κροατία)

Μπάλζαν (Μάλτα) ή Νέφτσι Μπακού (Αζερμπαϊτζάν) - Σκεντίγια (Σκόπια) ή Κρακόβια Κρακοβίας (Πολωνία)

Γκρασχόπερς (Ελβετία) - Ρέικιαβικ (Ισλανδία) ή Γκλέναβον (Β.Ιρλανδία)

Μίντιλαντ (Δανία) ή Σουντούβα (Λιθουανία) - Φαντούτς (Λίχτενσταϊν) ή Σίλεκς (Σκόπια)

Ζίμπρου (Μολδαβία) - Οσμάνλισπορ (Τουρκία)

ΠΑΣ Γιάννινα (Ελλάδα) - Οντ Γκρένλαντ (Νορβηγία) ή Μάριενχαμ (Φινλανδία)

Μπιρκιρκάρα (Μάλτα) - Χαρτς (Σκωτία) ή Ίνφορετ (Εσθονία)

Μάριμπορ (Σλοβενία) - Λέβσκι Σόφιας (Βουλγαρία)

Πιάστ Γκλιβίτσε (Πολωνία) - Γκέτεμποργκ (Σουηδία) ή Λαντούντνο (Ουαλία)

Παρτιζάνι Τιράνων (Αλβανία) ή Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία) - Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία) ή Γελγκάβα (Λετονία)

Σλόμποντα Τούζλα (Βοσνία) ή Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ) - Μπάνατς (Αρμενία) ή Ομόνοια (Κύπρος)

Αντμίρα Βάκερ (Αυστρία) ή Σπάρτακ Μιγιάβα (Σλοβακία) - Καπάζ (Αζερμπαϊτζάν) ή Ντάτσια (Μολδαβία)

Αμπερντίν (Σκωτία) ή Φολά Ες (Λουξεμβούργο) - Βένσπιλς (Λετονία) ή Βίκινγκουρ (Ισλανδία)

Χέκεν (Σουηδία) - Λίνφιλντ (Β.Ιρλανδία) ή Κορκ Σίτι (Ιρλανδία)

Τεούτα (Αλβανία) ή Καϊράτ (Καζακστάν) - Μακάμπι Τελ-Αβίβ ή Γκόριτσα (Σλοβενία)

Λα Φιορίτα (Σαν Μαρίνο) ή Ντέμπρετσεν (Ουγγαρία) - Τορπέντο (Λευκορωσία)

Ιάσι (Ρουμανία) - Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία)

Βίντεοτον (Ουγγαρία) - Ζάρια (Μολδαβία) - Τσουκαρίτσκι (Σερβία) ή Ορνταμπάσι (Καζακστάν)

Ντιφερντάνς (Λουξεμβούργο) ή Κλίφτονβιλ (Β.Ιρλανδία) - ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) ή Φολγκόρε (Σαν Μαρίνο)

ΑΪΚ Στοκχόλμης (Σουηδία) ή Μπάλα Τάουν (Ουαλία) - Γιουρόπα (Γιβραλτάρ) ή Πιούνικ (Αρμενία)

Λεβάντια Τάλιν (Εσθονία) ή Χάβναρ Μπόλτφελαγκ (Ισλανδία) - Σλάβια Πράγας (Τσεχία)

Γκενκ (Βέλγιο) - Ραμποτνίτσκι (Σκόπια) ή Μπουνούτσνοστ (Μαυροβούνιο)

Σεντερίσκε (Δανία) - Στρέμσγκοντσετ (Νορβηγία)

 

*1ο ματς 14/7 και ρεβάνς 21/7

**με έντονα γράμματα αυτοί που ξεκινούν από τον 2ο προκριματικό γύρο

 

 

SHARE:

BEST OF NETWORK

GAME OF THRONES

Πέθανε ο Peter Vaughan, ο μέιστερ Αίμον

Έφυγε από τη ζωή ο Peter Vaughan, ο Maester Aemon του Game of Thrones

ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

Είδαμε κύκλους με το επικό φινάλε του 'Westworld'

Προσπαθώντας να βρούμε το δρόμο μας μέσα στο αχανές ‘Westworld’, βδομάδα μετά τη βδομάδα. Ακολουθούν σχόλια και spoilers για το 10ο και τελευταίο επεισόδιο της 1ης σεζόν, ‘The Bicameral Mind’.

ΤΡΟΜΟΣ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ

Qatar Airways: Σπασμένα πόδια και τραυματισμοί λόγω αναταράξεων

Σε εφιάλτη μετατράπηκε πτήση της Qatar Airways με αφετηρία την Ουάσινγκτον και προορισμό τη Ντόχα, εξαιτίας των έντονων αναταράξεων που έστειλαν στο νοσοκομείο αρκετούς από τους επιβάτες (Pics)

MALEBOX

Ρωτήσαμε τον κορυφαίο Έλληνα αστροφυσικό αν υπάρχουν εξωγήινοι

Συζητήσαμε με τον Σταμάτη Κριμιζή για τους πλανήτες, την αποστολή στον Άρη και τον κίνδυνο να καταστραφεί η Γη από αστεροειδή.

53+

Οργή για τη 'φιέστα' Καμμένου στο Καστελόριζο

Οι 53+ δια του commonality.gr κατακεραυνώνουν την πρωτοβουλία της επίσκεψης στο Καστελόριζο χρησιμοποιώντας ιδιαιτέρως σκληρή γλώσσα

 
UNIQUE

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24