EUROPA LEAGUE

Preview: Europa League (day 4)

Preview: Europa League (day 4)

Δώδεκα ομάδες έχουν την δυνατότητα το βράδυ της Πέμπτης να εξασφαλίσουν την πρόκριση στους "32" του Europa League. Δείτε τα σενάρια, το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής, τις βαθμολογίες και τον πίνακα των σκόρερς

Απόψε (2/11) διεξάγεται η 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League και 12 μπορούν να προκριθούν στους "32" της διοργάνωσης. Δείτε παρακάτω αναλυτικά τα σενάρια, εν συνεχεία το πρόγραμμα, τις βαθμολογίες και τον πίνακα των σκόρερς.

Τα σενάρια

Group A: Καμία ομάδα δεν μπορεί να προκριθεί από την 4η αγωνιστική.

Group B: Η Ντινάμο Κιέβου θα πάρει το εισιτήριο της πρόκρισης αν νικήσει την Γιανγκ Μπόις στην Ελβετία.

Group C: Αν νικήσει στη Βουλγαρία την Μπράγκα η Λουντογκόρετς θα περάσει, αρκεί να μην νικήσει η Χόφενχαϊμ στην Τουρκία την Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ.

Group D: Με νίκη επί της ΑΕΚ στην Αθήνα η Μίλαν προκρίνεται στους "32".

Group E: Η Αταλάντα θα περάσει αν νικήσει στην Κύπρο τον Απόλλωνα, αν όμως δεν νικήσει η Έβερτον τη Λιόν στη Γαλλία.

Group F: Καμία ομάδα δεν μπορεί να προκριθεί από την 4η αγωνιστική.

Group G: Η Στεάουα θα προκριθεί αν κάνει το "4 στα 4" κόντρα στην Χαπόελ Μπερ-Σεβά, αλλά θα περάσει ακόμη και με ισοπαλία αν υπάρξει νικητής στο Βικτόρια Πλζεν - Λουγκάνο.

Group H: Αν Άρσεναλ πάρει απόψε 4η νίκη κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα θα πάει στους "32", αλλά θα το κάνει και με ισοπαλία αν δεν νικήσει η ΜΠΑΤΕ την Κολωνία.

Group I: Θα προκριθεί η Ζάλτσμπουργκ με νίκη επί της Κόνιασπορ, αν δεν νικήσει η Γκιμαράες τη Μαρσέιγ.

Group J: Η Έστερσουντ θα προκριθεί με νίκη στο Μπιλμπάο, αρκεί να μην νικήσει η Χέρτα τη Ζόρια. Η Ζόρια θα περάσει με νίκη στο Βερολίνο αρκεί να νικήσει και η Έστερσουντ (περνάει μόνο μαζί με τους Σουηδούς δηλαδή).

Group K: Η Λάτσιο θα περάσει σίγουρα αν δεν ηττηθεί από τη Νις, ακόμη και με ήττα όμως θα προκριθεί αν λήξει ισόπαλο το Φιτέσε - Ζούλτε Βάρεχεμ. Η Νις για να περάσει πρέπει να νικήσει στη Ρώμη και να λήξει ισόπαλο το ματς στην Ολλανδία (προκρίνεται μόνο μαζί με τη Λάτσιο δηλαδή).

Group L: Η Ζενίτ θα περάσει αν κάνει το "4 στα 4" στη Νορβηγία με τη Ρόσενμποργκ, αλλά και με ισοπαλία αν υπάρξει νικητής στο Σοθιεδάδ - Βάρνταρ.

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:

 

20:00

1ος όμιλος

Μακάμπι Τελ-Αβίβ - Αστανά

Σλάβια Πράγας - Βιγιαρεάλ

 

2ος όμιλος

Παρτίζαν - Σκεντερμπέου

Γιανγκ Μπόις - Ντινάμο Κιέβου

 

3ος όμιλος

Λουντογκόρετς - Μπράγκα

Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ - Χόφενχαϊμ

 

4ος όμιλος

ΑΕΚ - Μίλαν

Ριέκα - Αούστρια Βιέννης

 

5ος όμιλος

Λιόν - Έβερτον

Απόλλων Λεμεσού - Αταλάντα

 

6ος όμιλος

Λοκομοτίβ Μόσχας - Σερίφ

Κοπεγχάγη - Ζλιν

 

22:05

7ος όμιλος

Βικτόρια Πλζεν - Λουγκάνο

Στεάουα - Χαπόελ Μπερ-Σεβά

 

8ος όμιλος

Μπιλμπάο - Έστερσουντ

Χέρτα - Ζόρια

 

9ος όμιλος

Κολωνία - ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ

Άρσεναλ - Ερυθρός Αστέρας

 

10ος όμιλος

Ζάλτσμπουργκ - Κόνιασπορ

Γκιμαράες - Μαρσέιγ

 

11ος όμιλος

Λάτσιο - Νις

Φιτέσε - Ζούλτε Βάρεχεμ

 

12ος όμιλος

Ρόσενμποργκ - Ζενίτ

Σοθιεδάδ - Βάρνταρ

 

Οι βαθμολογίες

 

1ος όμιλος

1. Βιγιαρεάλ 5 (5-3)

2. Σλάβια Πράγας 5 (4-3)

3. Αστανά 4 (6-4)

4. Μακάμπι Τελ-Αβίβ 1 (0-5)

 

2ος όμιλος

1. Ντινάμο Κιέβου 7 (8-5)

2. Γιανγκ Μπόις 3 (4-4)

3. Παρτίζαν 2 (3-4)

4. Σκεντερμπέου 2 (2-4)

 

3ος όμιλος

1. Λουντογκόρετς 7 (4-1)

2. Μπράγκα 6 (4-4)

3. Χόφενχαϊμ 3 (5-5)

4. Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ 1 (2-5)

 

4ος όμιλος

1. Μίλαν 7 (8-3)

2. ΑΕΚ 5 (4-3)

3. Ριέκα 3 (6-6)

4. Αούστρια Βιέννης 1 (4-10)

 

5ος όμιλος

1. Αταλάντα 7 (7-2)

2. Λιόν 5 (4-3)

3. Απόλλων Λεμεσού 2 (4-6)

4. Έβερτον 1 (3-7)

 

6ος όμιλος

1. Λοκομοτίβ Μόσχας 5 (4-1)

2. Σερίφ 3 (1-1)

3. Ζλιν 2 (1-4)

4. Κοπεγχάγη 1 (1-1)

 

7ος όμιλος

1. Στεάουα 9 (7-2)

2. Λουγκάνο 3 (5-6)

3. Βικτόρια Πλζεν 3 (5-7)

4. Χαπόελ Μπερ-Σεβά 3 (4-6)

 

8ος όμιλος

1. Άρσεναλ 9 (8-3)

2. Ερυθρός Αστέρας 4 (2-2)

3. ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ 4 (4-5)

4. Κολωνία 0 (1-5)

 

9ος όμιλος

1. Ζάλτσμπουργκ 7 (4-1)

2. Μαρσέιγ 6 (3-2)

3. Κόνιασπορ 3 (2-4)

4. Γκιμαράες 1 (3-5)

 

10ος όμιλος

1. Έστερσουντ 7 (5-2)

2. Ζόρια 6 (3-3)

3. Μπιλμπάο 2 (2-3)

4. Χέρτα 1 (2-4)

 

11ος όμιλος

1. Λάτσιο 9 (8-3)

2. Νις 6 (9-4)

3. Φιτέσε 1 (3-7)

4. Ζούλτε Βάρεχεμ 1 (2-8)

 

12ος όμιλος

1. Ζενίτ 9 (11-2)

2. Σοθιεδάδ 6 (11-3)

3. Ρόσενμποργκ 3 (4-8)

4. Βάρνταρ 0 (1-14)

 

*οι δύο πρώτοι προκρίνονται στους "32" (24 + 8 από το Champions League)

**σε περίπτωση ισοβαθμίας μετρούν τα μεταξύ τους ματς (με όλα τα κριτήρια σαν να είναι νοκ-άουτ ματς), μετά η διαφορά τερμάτων (συνολικά στον όμιλο), μετά η καλύτερη επίθεση, μετά η καλύτερη εκτός έδρας επίθεση, μετά ο αριθμός των νικών, μετά ο αριθμός των εκτός έδρας νικών, μετά το fair-play και μετά η κατάταξη της UEFA

 

Ο πίνακας των σκόρερς

 

5 γκολ

Εμιλιάνο Ριγκόνι (Ζενίτ)

 

4 γκολ

Αλασάν Πλεά (Νις)

Αντρέ Σίλβα (Μίλαν)

Ουίλιαν Ζοζέ (Σοθιεδάδ)

Αλεκσάντρ Κοκόριν (Ζενίτ)

 

3 γκολ

Ντιέγκο Γιορέντε (Σοθιεδάδ)

Ζούνιορ Μοράες (Ντινάμο Κιέβου)

Κονσταντίν Μπουντέσκου (Στεάουα)

Μανουέλ Φερνάντες (Λοκομοτίβ Μόσχας)

 

 

AP Photo/Claude Paris

 
SHARE

BEST OF NETWORK

Παγκόσμιο ρεκόρ: Του αφαίρεσαν το δίπλωμα μία ώρα μετά την εξέταση οδήγησης

Ο νεαρός Γάλλος έσπασε το παγκόσμιο ρεκόρ της γκαντεμιάς - ασυνειδησίας και συνελήφθη να οδηγεί υπό την επήρεια ουσιών ελάχιστη ώρα αφότου πέρασε στο μάθημα οδήγησης

Οι Αυθαίρετοι έριξαν την Ελλάδα στα χάπια

Ξαναείδαμε τα δύο πρώτα επεισόδια της σειράς, η οποία προβλήθηκε για πρώτη φορά σαν σήμερα (22/11) το 1989.

Black Friday: Ο Κωτσόβολος έχει ήδη ξεκινήσει τις προσφορές

Οι προσφορές που ξεχωρίζουν, το ξεκαθάρισμα του στοκ και η επιθετική πολιτική της Κωτσόβολος στο φετινό Black Friday

15 ελληνικές σειρές τόσο κακές που σχεδόν σου άρεσαν

Ο Τάσος Χαλκιάς ως Αλή Πασάς, η Πέπη Τσεσμελή, η Σοφία Καρβέλα κι άλλες πολύ κακές στιγμές της ελληνικής τηλεόρασης.

 
ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ
ΔΕΙΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24