EUROPA LEAGUE

Μετά από 21 χρόνια σε τελικό ο Άγιαξ

A Lyon player gestures as Ajax players celebrate scoring their side's first goal during the second leg semi final soccer match between Olympique Lyon and Ajax in the Stade de Lyon, Decines, France, Thursday, May 11, 2017. (AP Photo/Laurent Cipriani) AP

Η Λιόν νίκησε 3-1 τον Άγιαξ, αλλά η ολλανδική ομάδα με το 4-1 του πρώτου ματς προκρίθηκε σε ευρωπαϊκό τελικό μετά από 21 χρόνια. Θα διεκδικήσει το τρόπαιο του Europa League με αντίπαλο τη ManUtd στη Στοκχόλμη (videos)

Ο Άγιαξ προκρίθηκε στον τελικό του Europa League, παρά την ήττα της απ'τη Λιόν στη Γαλλία με 1-3, καθώς είχε νικήσει 4-1 στο πρώτο ματς, έτσι θα παίξει σε ευρωπαϊκό τελικό για πρώτη φορά μετά από 21 χρόνια, από τον τελικό του Champions League με τη Γιουβέντους το 1996.

Αντίπαλος του Αίαντα στη Στοκχόλμη θα είναι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ενώ αυτός θα είναι ο 10ος ευρωπαϊκός τελικός του. Ο Άγιαξ έχει 6 τρόπαια και μάλιστα έχει κατακτήσει και τα 3. Έχει δηλαδή 4 Κύπελλα Πρωταθλητριών / Champions League (1971, 1972, 1973, 1995), ένα Κύπελλο Κυπελλούχων (1987) και ένα UEFA Cup / Europa League (1992).

Με το 6ο γκολ του Ντόλμπεργκ ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ, ο Λακαζέτ σε δύο λεπτά έκανε ανατροπή, το 3-1 ήρθε στο 81' απ'τον Γκεζάλ, στο 84' οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Φίρχεφερ, αλλά οι Γάλλοι δεν πέτυχαν το γκολ που έστελνε το ματς στην παράταση.

ajax players celebrate scoring their side's first goal during the second leg semi final soccer match between Olympique Lyon and Ajax in the Stade de Lyon, Decines, France, Thursday, May 11, 2017. (AP Photo/Laurent Cipriani) AP
Lyon players celebrate with Lyon's Alexandre Lacazette, second left, after he scored his side's second goal during the second leg semi final soccer match between Olympique Lyon and Ajax in the Stade de Lyon, Decines, France, Thursday, May 11, 2017. (AP Photo/Laurent Cipriani) AP

*** θυμηθείτε ΕΔΩ το live της αναμέτρησης

Λιόν - Άγιαξ 3-1

Σκόρερς: 45' πέν. και 45'+1 Λακαζέτ, 81' Γκεζάλ / 27' Ντόλμπεργκ

Γήπεδο: "Parc Olympique Lyonnais", Λιόν

Διαιτητής: Σίμον Μαρτσίνιακ (Πολωνία)

Η πρώτη καλή φάση στο ματς ήρθε μόλις στο 2ο λεπτό με την κεφαλιά του Λακαζέτ για τη Λιόν, ενώ ο Άγιαξ απείλησε στο 14' με το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Γιουνές, ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ με τον Ονανά στο 14'.

Οι Ολλανδοί κατάφεραν στο 27' να ανοίξουν το σκορ με τον Κάσπερ Ντόλμπεργκ, ο οποίος από αριστερά μπήκε στην περιοχή απ'την πάσα του Γιουνές και νίκησε τον Άντονι Λόπες με πανέμορφο πλασέ.

Πλέον η Λιόν έψαχνε τέσσερα γκολ για να οδηγήσει το ματς στην παράταση και κατάφερε να βρει τα δύο στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Αλεξάντερ Λακαζέτ κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε στο 45' για το 1-1, ενώ την ανατροπή ολοκλήρωσε ο ίδιος στο 45'+1 με κοντινό πλασέ έπειτα από ασίστ του Ναμπίλ Φεκίρ.

Από δημιουργός ο Φεκίρ παραλίγο να γίνει "εκτελεστής" στο 65', στο 78' ο Φαν ντε Μπικ είχε δοκάρι και αφού δεν κατάφερε να... τελειώσει το ματς, τρία λεπτά αργότερα ο Γκεζάλ με "καρφωτή" κεφαλιά έκανε το 3-1 για τη Λιόν, έτσι ήθελε ένα ακόμη τέρμα για παράταση στα 12 που απέμεναν (χωρίς καθυστερήσεις).

Στο 84' μάλιστα ο Άγιαξ έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Φίρχεφερ, αλλά οι Γάλλοι δεν κατάφεραν να φτάσουν στο τέρμα που έστελνε το ματς στην παράταση.

ΛΙΟΝ: Άντονι Λόπες, Ραφαέλ, Εν'Κουλού, Ντιακαμπί, Μορέλ (75' Ρίμπους), Τολισό, Γκοναλόν, Κορνέ, Βαλμπουενά (77' Γκεζάλ), Φεκίρ, Λακαζέτ.

ΑΓΙΑΞ: Ονανά, Φέλτμαν (65' Τέτε), Ντάβινσον Σάντσες, Ντε Λιχτ, Φίρχεφερ, Σένε (58' Φαν ντε Μπικ), Κλάασεν, Ζιγές, Μπερτράν Τραορέ, Γιουνές (82' Κλάιφερτ), Ντόλμπεργκ.