EURO

"Τέλος" η κατάρα για Ντιέγκο Κόστα

Πιο ευτυχισμένος παίκτης από τον Ντιέγκο Κόστα δεν υπήρχε μετά το 4-0 της Ισπανίας απέναντι στο Λουξεμβούργο. Διαβάστε τον λόγο.

Μπορεί η νίκη επί του Λουξεμβούργου να ήρθε σχετικά νωρίς για την Ισπανία, ωστόσο για τον Ντιέγκο Κόστα ήταν άκρως σημαντική καθώς στο 69ο λεπτό έβγαλε από πάνω του την κατάρα που τον συνόδευε.

Σε εκείνο το λεπτό ο στράικερ της Τσέλσι πέτυχε το παρθενικό του γκολ με την "φούρια ρόχα" για το οποίο περίμενε πολύ: πέρασαν 514 αγωνιστικά λεπτά φορώντας τη φανέλα με το εθνόσημο μέχρι να το πετύχει (κανείς άλλος σέντερ φορ της Ισπανίας δεν περίμενε τόσο) και ενώ πρώτα είχε αποτύχει στις προηγούμενες 25 προσπάθειές του!

"Ήταν κάτι που με εκνεύριζε. Τριβέλιζε το μυαλό μου ενώ το γεγονός ότι έχασε και η ομάδα από τη Σλοβακία ήταν κάτι που με ενόχλησε. Αυτό το γκολ μου έδωσε νέα ζωή", τόνισε με δηλώσεις του μετά το ματς ο Κόστα και πρόσθεσε:

"Πρέπει να ευχαριστήσω τον προπονητή για την υποστήριξη. Με κάθε παιχνίδι που έπαιζα μου έδινε και μία νέα ευκαιρία".