EURO

"Πάρτι" Πορτογαλίας με σόου Κ.Ρονάλντο και Κουαρέσμα!

Η Πορτογαλία ήταν σαρωτική στο τελευταίο της φιλικό πριν το Euro 2016 καθώς συνέτριψε με 7-0 την Εσθονία! Για πρώτη φορά σε ματς της εθνικής του ομάδας, δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο ο Κριστιάνο Ρονάλντο!

Απολαυστική ήταν η Πορτογαλία στο τελευταίο της φιλικό ματς πριν πετάξει για την Γαλλία για να πάρει μέρος στην τελική φάση του Euro 2016, με την ομάδα του Φερνάντο Σάντος να διαλύει με 7-0 την Εσθονία στην Λισσαβώνα έχοντας για μεγάλους πρωταγωνιστές τους Κριστιάνο Ρονάλντο και Ρικάρντο Κουαρέσμα.

Ο "CR7" ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα και στο 45λεπτο που αγωνίστηκε πρόλαβε να πετύχει δύο πανέμορφα γκολ (πρώτη φορά που σκοράρει δις στο πρώτο ημίχρονο σε αγώνα των Ιβήρων) ενώ ο Κουαρέσμα έβαλε δύο γκολ (το πρώτο με απίστευτο πλασέ με το εξωτερικό) και είχε τρεις ασίστς!

Το όνομά τους στον πίνακα των σκόρερ πρόσθεσαν οι Ντανίλο Περέιρα (55') και Έντερ (80'), ενώ ο Μετς από πλευράς Εστονίας πέτυχε αυτογκόλ εις βάρος της ομάδας του (61').

Η σύνθεση της εθνικής Πορτογαλίας: Ρουί Πατρίσιο, Σέντρικ (46' Βιεϊρίνια), Πέπε (58' Ρικάρντο Καρβάλιο), Φοντέ, Γκερέιρο, Ζοάο Μάριο (59' Έντερ), Ντανίλο Περέιρα (70' Γουίλιαμ Καρβάλιο), Μοουτίνιο (58' Ρενάτο Σάντσες), Αντρέ Γκόμες, Κουαρέσμα, Κριστιάνο Ρονάλντο (46' Νανί)

Πορτογαλία - Εσθονία 7-0