EURO

Νίκες για Νορβηγία και Ολλανδία

Η Νορβηγία επικράτησε με σκορ 3-2 της Ισλανδίας σε φιλική αναμέτρηση στο Όσλο, ενώ η Ολλανδία επιβλήθηκε με 2-1 της Πολωνίας στο Γκντανσκ. Χωρίς νικητή το Βέλγιο - Φινλανδία (1-1), με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο τέλος. (video)

Την Ισλανδία, που συμμετέχει στα τελικά του Euro 2016, υποδέχθηκε η Νορβηγία στο "Ullevaal Stadion" και κατάφερε να πάρει τη νίκη με σκορ 3-2, έπειτα από ένα ματς με πολύ θέαμα.

Γιόχανσεν (1'), Χέλαντ (41') και Σόρλοτ (67') πέτυχαν τα τέρματα των νικητών, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν αρχικά με τον Ίνγκασον (36') και να μειώνουν για το τελικό 3-2 με πέναλτι του Σίγκουρτσον (81').

Πολωνία και Ολλανδία συγκρούστηκαν στο Γκντανσκ, με τους "οράνιε" να κατακτούν τη φιλική νίκη. Ο Βίνσεντ Γιάνσεν άνοιξε το σκορ για τους Ολλανδούς στο 33', για να φέρει το ματς στα ίσα ο Γεντζέτσικ με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού. Το τελικό 1-2 στο "Stadion Energa Gdansk" σημείωσε ο Βαϊνάλντουμ στο 76ο λεπτό.

Σε ένα ακόμη φιλικό παιχνίδι, το Βέλγιο φιλοξένησε την Φινλανδία στις Βρυξέλλες. Μετά από ένα στείρο πρώτο 45λεπτο, στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 53', ο Χαμαλάινεν άνοιξε το σκορ για τους Φινλανδούς. Το Βέλγιο γλίτωσε την ήττα χάρη σε τέρμα του Ρουμελού Λουκακού στο 89ο λεπτό, με τον σκόρερ να έχει περάσει στο ματς δέκα λεπτά νωρίτερα αντί του Μαρουάν Φελαϊνί.

Οι συνθέσεις

ΝΟΡΒΗΓΙΑ: Νίλαντ, Σβένσον, Χόβλαντ, Φόρεν, Αλεσάμι, Γιόχανσεν (82' Γιένσεν), Χένρικσεν, Σέλνες, Χέλαντ (53' Σάμουελσεν), Ντιομαντέ (72' Φόσουμ), Τζόσουα Κινγκ (53' Σόρλοτ).

ΙΣΛΑΝΔΙΑ: Κρίστινσον (46' Γιόνσον), Χάουκσον (62' Μπιάρνασον Ε.), Ράγκναρ Σίγκουρντσον, Ίνγκασον, Μάγκνουσον, Γκούναρσον (82' Σιγκούριονσον), Γκίλφι Σίγκουρντσον, Γκούντμουντσον, Χάλφρεντσον (46' Μπιάρνασον Μπ.), Μπέντβαρσον (46' Γκούντγιονσεν), Φινμπόγκασον (62' Σίγκτορσον).

ΠΟΛΩΝΙΑ: Στσέσνι, Πίστσεκ (46' Τσιόνεκ), Γκλικ, Πάζνταν, Γεντζέτσικ, Ματσίνσκι (80' Γιοντλόβιετς), Ζιελίνσκι, Μπλαστσικόβσκι (46' Καπούστκα), Γκροσίτσκι (77' Πέσκο), Μίλικ (87' Στεπίνσκι), Λεβαντόβσκι (67' Λινέτι).

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Σίλεσεν, Τέτε, Μπρούμα, Φαν Ντάικ, Βίλεμς (46' Φαν Άανχολτ), Μπαζούρ, Φαν Χίνκελ (71' Στρόουτμαν), Βαϊνάλντουμ, Μπέρχαϊς (67' Νάρσινχ), Πρόμες, Βίνσεντ Γιάνσεν (74' Ντοστ).

ΒΕΛΓΙΟ: Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Ντινάιερ, Βερμάλεν, Βερτόνχεν, Βιτσέλ, Φελαϊνί (79' Λουκακού), Αζάρ, Ντε Μπράινε, Ορίγκι (58' Μέρτενς), Μπατσουαγί (57' Μπεντεκέ).

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Χραντέτσκι, Ράιταλα, Αράγιουρι, Τόιβιο, Άρκιβουο (71' Σάκσελα), Χετεμάι (83' Λαμ), Ρινγκ (54' Κάουκο), Ερεμένκο, Χάλστι, Σπαρβ, Χάμαλάινεν (68' Ποχγιάνπαλο).

Τα φιλικά της Τετάρτης:

Ισπανία - Νότιος Κορέα 6-1 (30' Νταβίντ Σίλβα, 32' Φάμπρεγας, 38' και 54' Νολίτο, 50' και 89' Μοράτα / 83' Γιου Σε-Γιονγκ)

Ρωσία - Τσεχία 1-2 (6' Κοκόριν / 49' Ροσίτσκι, 90' Νετσιντ)

Νορβηγία - Ισλανδία 3-2 (1' Γιόχανσεν, 41' Χέλαντ, 67' Σόρλοτ / 36' Ίνγκασον, 81' πέν. Σίγκουρντσον)

Πολωνία - Ολλανδία 1-2 (60' Γεντζέτσικ / 33' Βίνσεντ Γιάνσεν, 76' Βαϊνάλντουμ)

Βέλγιο - Φινλανδία 1-1 (89' Λουκακού / 53' Χαμαλάινεν)

All Goals HD - Norway 3-2 Iceland - 01-06-2016 από Football2Live

All Goals - Belgium 1-1 Finland - 01-06-2016 από Live1Goals