EURO

Λύτρωση στο 117' για την Πορτογαλία

Η Πορτογαλία νίκησε 1-0 την Κροατία χάρη σε γκολ του Ρικάρντο Κουαρέσμα 3 λεπτά πριν το τέλος της παράτασης και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Euro 2016, όπου την περιμένει η Πολωνία (videos)

Στο πρώτο... ντέρμπι των νοκ-άουτ αγώνων του Euro 2016 η Πορτογαλία νίκησε με 1-0 την Κροατία στην παράταση, έχοντας λυτρωτή τον Ρικάρντο Κουαρέσμα στο 117'!

Ο άσος της Μπεσίκτας άνοιξε το σκορ με κοντινή κεφαλιά και έστειλε την ομάδα του Φερνάντο Σάντος στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει την Πολωνία την Πέμπτη (30/6) στις 22:00.

Η κεφαλιά του Κουαρέσμα ήταν μόλις η δεύτερη τελική στον στόχο στο ματς, η πρώτη ήταν το πλασέ του Ρονάλντο που απέκρουσε ο Σούμπασιτς για πάρει... το ριμπάουντ ο Κουαρέσμα!

Μόλις ένα λεπτό πριν η Κροατία είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Πέρισιτς και αυτό το λεπτό ήταν όλο το ματς, καθώς γενικότερα ήταν ένας απαράδεκτος αγώνας, από τους χειρότερους στην ιστορία των νοκ-άουτ σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις.

Είναι χαρακτηριστικό πως για πρώτη φορά στην ιστορία ένα ματς σε τελικά Euro στο 90άλεπτο δεν υπήρχε ούτε μία τελική στον στόχο, ενώ ο Κριστιάνο Ρονάλντο στα 3 ματς του ομίλου είχε 32 τελικές προσπάθειες και κόντρα στην Κροατία την πρώτη του την έκανε στο 117', για να προέλθει από αυτήν το... χρυσό γκολ!

Κροατία - Πορτογαλία 0-1 (παρ.)

Σκόρερ: 117' Κουαρέσμα

Γήπεδο: "Stade Bollaert-Delelis", Λανς

Διαιτητής: Κάρλος Βελάσκο Καρμπάγιο (Ισπανία)

Η πρώτη ευκαιρία στο ματς ήταν μία φάση που έπρεπε να είχε διακοπεί για οφ-σάιντ του Πέπε στην εκτέλεση φάουλ του Ραφαέλ Γκερέιρο, τελικά η παράβαση δεν δόθηκε στο 25' και ο αμυντικός της Ρεάλ αστόχησε σε κοντινή κεφαλιά.

Οι Κροάτες για πρώτη φορά απείλησαν με το άστοχο σουτ του Πέρισιτς, ο οποίος στο 30' βγήκε στην αντεπίθεση από λάθος του Νανί, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τελική προσπάθεια εντός στόχου, σε καμία εστία.

Αφού δεν κατάφερε να πιάσει κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής, στην συνεχεία της φάσης και μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μαρσέλο Μπρόζοβιτς έχασε καλή ευκαιρία στο 52', αστοχώντας από κοντά σε σουτ στην κίνηση μετά από πάσα του Ίβαν Ράκιτιτς.

Ακόμη σπουδαιότερη ήταν η ευκαιρία των Κροατών στο 61', όταν ο Ντόμαγκο Βίντα πήρε κεφαλιά μετά την εκτέλεση φάουλ του Ράκιτιτς και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Ρουί Πατρίσιο.

Στο 64ο λεπτό δεν δόθηκε πέναλτι για την Πορτογαλία. Ήταν ξεκάθαρη η παράβαση με τον Ίβαν Στρίνιτς να κλωτσάει τον Νανί μέσα στην περιοχή!

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, το 90άλεπτο ολοκληρώθηκε ισόπαλο χωρίς τέρματα, αλλά και χωρίς τελική προσπάθεια στον στόχο. Πρώτη φορά στην ιστορία συμβαίνει αυτό σε αγώνα σε τελικά Euro! Ο Κριστιάνο Ροναλντο μάλιστα στα 3 ματς του ομίλου είχε 32 τελικές προσπάθειες, στα 90 λεπτά με την Κροατία δεν είχε καμία!

Στην παράταση λίγο έλειψε ένα λάθος του Ρουί Πατρίσιο να αποβεί μοιραίο, καθώς σε εκτέλεση κόρνερ του Μπρόζοβιτς στο 113' ο τερματοφύλακας της Σπόρτινγκ Λισαβόνας έπεσε πάνω στον Πιάτσα (και εν συνεχεία στο έδαφος), ο Βίντα πήρε την κεφαλιά, αλλά ήταν άστοχος, ξανά.

Μέσα ένα λεπτό, από τον... ύπνο έγινε χαμός! Στο 116' ο Πέρισιτς είχε δοκάρι σε κοντινή κεφαλιά και οι Πορτογάλοι βγήκαν στην αντεπίθεση, όπου άνοιξαν το σκορ με λυτρωτή τον Ρικάρντο Ρουαρέσμα.

Ο Ρενάτο Σάντσες έδωσε αριστερά στον Νανί, αυτό έβγαλε σε θέση βολής τον Ρονάλντο που έκανε την πρώτη του τελική στο ματς, ήταν στον στόχο, αλλά ο Σούμπασιτς απέκρουσε, όμως ο Κουαρέσμα εν συνεχεία ανενόχλητος με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

A view of the action between Croatia and Portugal during their UEFA Euro 2016 Round of 16 match GETTY IMAGES

ΚΡΟΑΤΙΑ: Σούμπασιτς, Σρνα, Τσόρλουκα (121' Κράμαριτς), Βίντα, Στρίνιτς, Μπάντελ, Μόντριτς, Ράκιτιτς, Μπρόζοβιτς, Ράκιτιτς (110' Πιάτσα), Μάντζουκιτς (88' Κάλινιτς).

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ρουί Πατρίσιο, Σέντρικ, Πέπε, Ζοζέ Φόντε, Ραφαέλ Γκερέιρο, Ουίλιαμ Καρβάλιο, Άντριεν Σίλβα (108' Ντανίλο Περέιρα), Ζοάο Μάριο (87' Κουαρέσμα), Αντρέ Γκόμες (50' Ρενάτο Σάντσες), Νανί, Κριστιάνο Ρονάλντο.

Κροατία - Πορτογαλία 0-1 [παρ.] (highlights)

Κροατία - Πορτογαλία 0-1 [παρ.] (goal)