ΑΓΓΛΙΑ

Στα ημιτελικά του FA Cup η Μάντσεστερ Σίτι

Manchester City's Leroy Sane, centre, and Middlesbrough's Adama Traore, left, in action during their English FA Cup quarter final soccer match at the Riverside Stadium in Middlesbrough, England, Saturday March 11, 2017. (Mike Egerton/PA via AP) AP

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, ενώ θα μπορούσε να έχει πετύχει πολύ περισσότερα, η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε με 2-0 από την έδρα της Μίντλεσμπρο κι έγινε η πρώτη -χρονικά- ομάδα, που εξασφάλισε τη συμμετοχή της στα ημιτελικά του FA Cup.

Στους "4" του FA Cup προκρίθηκε η Μάντσεστερ Σίτι, που επικράτησε 2-0 της Μίντλεσμπρο στο Riverside Stadium, σε μία αναμέτρηση όπου το σκορ θα μπορούσε να είναι πολύ μεγαλύτερο.

Το σύνολο του Πεπ Γουαρδιόλα επέβαλε από την πρώτη στιγμή την κυριαρχία του, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, με τον Νταβίδ Σίλβα να νικά από κοντά τον Γκούζαν. Ο καταιγισμός επιθέσεων των "πολιτών" συνεχίστηκε καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά η αναποτελεσματικότητα των Σανέ και Στέρλινγκ -κατά κύριο λόγο-, αλλά και η πολύ καλή εμφάνιση του Μπραντ Γκούζαν, δεν επέτρεπε στους φιλοξενούμενους να βρουν δεύτερο γκολ. Τελικά, ο Αυστραλός τερματοφύλακας νικήθηκε ξανά στο 67', από τον Αγουέρο αυτή τη φορά, που νωρίτερα είχε δοκάρι.

Δείτε εδώ το LIVE της αναμέτρησης

ΜΙΝΤΛΕΣΜΠΡΟ:Γκούζαν, Μπαραγάν, Εσπινόσα (50' Φράι), Γκίμπσον, Φάμπιο, Λέντμπιτερ (66' Ραμίρες), Κλέιτον, Ντε Ρον, Τραορέ, Γκεστέντ (26' Νεγρέδο), Στουάνι

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ:Μπράβο, Σαμπαλέτα, Στόουνς, Οταμέντι, Κλισί, Τουρέ (86' Φερνάντο), Στέρλινγκ, Ντε Μπράινε, Σίλβα, Σανέ (70' Νολίτο), Αγουέρο (90'+1 Ιχεανάτσο)