ΑΓΓΛΙΑ

Γκολ ο Σβάινσταϊγκερ, πρόκριση η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

© REUTERS

Η Γιουνάιτεντ νίκησε 4-0 την Γουίγκαν στο "Old Trafford" και προκρίθηκε στους "16" του FA Cup, με τον Σβάινσταϊγκερ να είναι στην 11άδα και να έχει μία ασίστ και ένα γκολ!

Ο Μπάστιαν Σβάινσταϊγκερ βγήκε... απ'το ψυγείο και αποδείχθηκε φρέσκος! Ο Ζοζέ Μουρίνιο τον έβαλε στην 11άδα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο ματς του FA Cup με την Γουίγκαν και ο Γερμανός έκανε ασίστ, έβαλε και γκολ!

Η Γιουνάιτεντ νίκησε 4-0 και προκρίθηκε στους "16", με τον Σβάινσταϊγκερ να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 81', ενώ ήταν αυτός που έκανε την ασίστ για το 1-0 από τον Μαρουάν Φελαϊνί στο 44'.

Το ακροβατικό γκολ του "Σβάινι"...

© REUTERS
© IAN HODGSON

Ο Γερμανός φέτος είχε παίξει μόλις 4 λεπτά στο League Cup και 12 λεπτά στο FA Cup! Ξεκίνησε δηλαδή για πρώτη φορά βασικός έδειξε πως μπορεί να προσφέρει. Όλα αυτά βέβαια 2 μέρες πριν το τέλος της μεταγραφής περιόδου!

Η σύνθεση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ...

Σέρχιο Ρομέρο (80' Ζοέλ Κάστρο), Φόσου-Μένσα (68' Τουανζέμπ), Σμόλινγκ, Ρόχο, Σο, Σβάινσταϊγκερ, Φελαϊνί (70' Αντέρ Ερέρα), Μάτα, Μχιταριάν, Ρούνεϊ, Μαρσιάλ.

Τα αποτελέσματα της φάσης των "32":

Παρασκευή

Ντέρμπι Κάουντι - Λέστερ 2-2 (21' Μπεντ, 40' Μπράισον / 8' αυτ. Μπεντ, 86' Μόργκαν)

Σάββατο

Λίβερπουλ - Γουλβς 1-2 (86' Ορίγκι / 1' Στίρμαν, 41' Βάιμαν)

Τότεναμ - Γουίκομ 4-3 (60' και 97' Σον Χέουνγκ-Μιν, 64' Φίνσεντ Γιάνσεν, 89' Άλι / 23' και 36' πέν. Χέις, 83' Τόμπσον)

Όξφορντ - Νιούκαστλ 3-0 (46' Χέμινγκς, 79' Νέλσον, 87' Τόνι Μαρτίνεθ)

Λίνκολν - Μπράιτον 3-1 (57' πέν. Πάουερ, 62' αυτ. Τομόρι, 85' Ρόμπινσον / 24' Τάουελ)

Τσέλσι - Μπρέντφορντ 4-0 (14' Ουίλιαν, 21' Πέδρο, 69' Ιβάνοβιτς, 81' πέν. Ιβάνοβιτς)

Ρότσντεϊλ - Χάντερσφιλντ 0-4 (42' Κουέινερ, 66' πέν. Μπράουν, 72' και 84' Χέφελε)

Μπέρνλι - Μπρίστολ Σίτι 2-0 (45' Βόουκς, 68' Ντεφούρ)

Μπλάκμπερν - Μπλάκπουλ 2-0 (9' Γκάλαχερ, 22' Μπένετ)

Μίντλεσμπρο - Άκρινγκτον 1-0 (69' Ντάουνινγκ)

Κρίσταλ Πάλας - Μάντσεστερ Σίτι 0-3 (43' Στέρλινγκ, 71' Σανέ, 92' Γιαγιά Τουρέ)

Σαουθάμπτον - Άρσεναλ 0-5 (15' και 22' Γουέλμπεκ, 35', 69' και 84' Γουόλκοτ)

Κυριακή

Μίλγουολ - Γουότφορντ 1-0 (85' Μόρισον)

Φούλαμ - Χαλ 4-1 (17' Αλούκο, 54' Μάρτιν, 66' Σεσενιό, 78' Γιόχανσεν / 49' Εβάντρο)

Σάτον - Λιντς 1-0 (53' πέν. Κόλινς)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γουίγκαν 4-0 (44' Φελαϊνί, 57' Σμόλινγκ, 74' Μχιταριάν, 81' Σβάινσταϊγκερ)

Οι αριθμοί της κλήρωσης (30/1 στις 21:20)...