PREMIER LEAGUE

Βαθμό με Σίγκουρντσον στο Μάντσεστερ η Σουόνσι

Swansea City's Federico Fernandez, left, and Ki Sung-yueng, second left, crowd Manchester United's Marcus Rashford off the ball, with Swansea City's Kyle Naughton, right, during their English Premier League soccer match at Old Trafford in Manchester, England, Sunday April 30, 2017. (Martin Rickett/PA via AP) AP

Ο Ρούνεϊ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που λανθασμένα υπεδείχθη μετά τη "βουτιά" του Ράσφορντ, αλλά ο Σίγκουρντσον διαμόρφωσε με φανταστική εκτέλεση φάουλ το ισόπαλο 1-1 ανάμεσα σε Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Σουόνσι. (videos)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Σουόνσι αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1, σε μια αναμέτρηση στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής της Premier League με έντονα αμφισβητούμενες διαιτητικές αποφάσεις και ένα πανέμορφο γκολ.

Η Σουόνσι μπήκε καλύτερα στο ματς και ήλεγχε το ρυθμό αυτού. Το ποσοστό της τάξης του 58% όσον αφορά στην κατοχή της μπάλας υπέρ των φιλοξενούμενων είναι ενδεικτικό της εικόνας του ματς στο πρώτο ημίχρονο.

Ωστόσο, η απόφαση του διαιτητή να υποδείξει πέναλτι σε μια φάση κατά την οποία υπήρχε επαφή ανάμεσα στον Μάρκους Ράσφορντ και τον Λούκας Φαμπιάνσκι, αλλά ο επιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ξεκίνησε να πέφτει πολύ πριν την επαφή προκάλεσε αντιδράσεις και οδήγησε στο πρώτο γκολ της αναμέτρησης.

Ο Γουέιν Ρούνεϊ ανέλαβε την εκτέλεση στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου κι ευστόχησε, ανοίγοντας το σκορ για τη γηπεδούχο ομάδα.

Το πόδι του Σίγκουρντσον, ωστόσο, αρκούσε για να φέρει την ισοφάριση για λογαριασμό της Σουόνσι. Ο Ισλανδός με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 79ο λεπτό δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ντε Χέα.

Μάλιστα, η Σουόνσι είχε μεγάλη ευκαιρία να πάρει ακόμη και τη νίκη με μεγάλη ανατροπή. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σίγκουρντσον εκτέλεσε το φάουλ για τον Γιορέντε, αλλά ο Ισπανός φορ δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας που υπερασπιζόταν ο συμπατριώτης του γκολκίπερ της Γιουνάιτεντ.

Αυτό ήταν το 25ο διαδοχικό ματς της Γιουνάιτεντ στην τρέχουσα σεζόν της Premier League χωρίς ήττα. Στη διάρκεια αυτού του σερί μετρά 13 νίκες και 12 ισοπαλίες. Ο Γκίλφι Σίγκουρντσον έχει εμπλακεί άμεσα σε 21 από τα 40 γκολ της Σουόνσι στη φετινή Premier League (9 γκολ και 12 ασίστς). Έγινε ο πρώτος παίκτης που σκοράρει σε τρία διαδοχικά εκτός έδρας ματς της Σουόνσι στο "Old Trafford" μετά από τον Σέρχιο Αγουέρο, τον Απρίλη του 2015.

Ο Γουέιν Ρούνεϊ έγινε ο πρώτος παίκτης της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που έφθασε τα 20 γκολ με πέναλτι στην Premier League. Αυτό ήταν το 150ό διαφορετικό ματς στο αγγλικό πρωτάθλημα που βρίσκει δίχτυα. Μόνον ο Άλαν Σίρερ τον ξεπερνά με γκολ σε 190 διαφορετικά ματς.

MANUTD: Ντε Χέα, Άσλεϊ Γιανγκ, Μπεγί (61' λ. τρ. Νταρμιάν), Μπλιντ, Σο (9' λ. τρ. Βαλένσια), Κάρικ, Αντέρ Ερέρα, Λίνγκαρντ, Μαρσιάλ, Ρούνεϊ (80' Μχιταριάν), Ράσφορντ.

ΣΟΥΟΝΣΙ: Φαμπιάνσκι, Νότον, Φεντερίκο Φερνάντες, Μόσον, Κίνγκσλεϊ, Μπρίτον (65' Μοντέρο - 72' λ. τρ. Όλσον), Κι Σουνγκ-Γέουνγκ (61' Φερ), Τομ Κάρολ, Τζόρνταν Αγιού, Σίγκουρντσον, Γιορέντε.

Τα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Σαουθάμπτον - Χαλ 0-0

Στόουκ - Γουέστ Χαμ 0-0

Σάντερλαντ - Μπόρνμουθ 0-1 (88' Τζόσουα Κινγκ)

Γουέστ Μπρομ - Λέστερ 0-1 (43' Βάρντι)

Κρίσταλ Πάλας - Μπέρνλι 0-2 (7' Μπαρνς, 85' Αντρέ Γκρέι)

Κυριακή

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Σουόνσι 1-1 (45'+3 πέν. Ρούνεϊ / 79' Σίγκουρντσον)

**δύο ματς λιγότερα

***οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

****ο 5ος στο Europa League (όπως οι κάτοχοι του FA Cup και του League Cup)

*****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

******στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)