PREMIER LEAGUE

"Κόκκινο" από Μπορίνι στην Τσέλσι

Με γκολ του Μπορίνι που ανήκει στην Λίβερπουλ η Σάντερλαντ νίκησε 2-1 την Τσέλσι μέσα στο Λονδίνο και δίνει ευκαιρία στους "κόκκινους" για +5 στην κορυφή (videos)

Η Σάντερλαντ νίκησε με 2-1 την Τσέλσι, κάνοντας μάλιστα ανατροπή μέσα στο Λονδίνο, έτσι υποχρέωσε τον Ζοζέ Μουρίνιο στην πρώτη του εντός έδρα με τους "μπλε" (δεν είχε ήττα ούτε στην πρώτη του θητεία, σύνολο 77 ματς αήττητος).

Ο Φάμπιο Μπορίνι ολοκλήρωσε την μεγάλη ανατροπή στο 82' με εκτέλεση πέναλτι, με τον Ιταλό να θυμίσουμε πως ανήκει στην Λίβερπουλ!

Έδωσε δηλαδή την ευκαιρία στην ομάδα του να ξεφύγει με +5 στην κορυφή αν κερδίσει την Κυριακή του Πάσχα στην έδρα της Νόριτς.

Αυτό σημαίνει μάλιστα πως αν την επόμενη εβδομάδα η Λίβερπουλ νικήσει την Τσέλσι στο "Άνφιλντ", υπάρχει περίπτωση να εξασφαλίσει τον τίτλο από την 36η αγωνιστική!

Στο "Στάμφορντ Μπριτζ" ο Σαμουέλ Ετο'ό ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό, ο Γουίκαμ είχε ισοφαρίσει στο 18', ενώ ο ίδιος πριν λίγες μέρες είχε πετύχει και τα δύο γκολ κόντρα στην Μάντσεστερ Σίτι (2-2).

Ο βοηθός του Μουρίνιο αποβλήθηκε, ενώ η Σάντερλαντ παραμένει τελευταία, αλλά πλέον ελπίζει στο θαύμα της παραμονής, έχοντας και ματς λιγότερο.

Stop της Τότεναμ σε Φούλαμ

Η Τότεναμ νίκησε με 3-1 την Φούλαμ στο "Γουάιτ Χαρτ Λέιν", έτσι σταμάτησε το σερί των επιτυχιών της, με τους "σπερς" να διατηρούν τις ελπίδες τους για το... θαύμα του Champions League.

Παουλίνιο, Χάρι Κέιν και Γιουνές Καμπούλ πέτυχαν τα γκολ των γηπεδούχων, ενώ είχε ισοφαρίσει στο 37' ο Σίντγουελ, ο οποίος έχει πέναλτι στο 77'.

Η Φούλαμ, για την οποία έπαιξε ο Καραγκούνης ως αλλαγή, προερχόταν από τις νίκες επί των Άστον Βίλα και Νόριτς, ενώ μετά την αποτυχία με την Τότεναμ στο λονδρέζικο ντέρμπι θα παραμείνει στην ζώνη του υποβιβασμού.

Ενός λεπτού σιγή για τον Τομπίδη

Στην αναμέτρηση της Γουέστ Χαμ με την Κρίσταλ Πάλας τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Ντίλαν Τομπίδη, ενώ τα "σφυριά" απέσυραν την φανέλα με το Νο38, την οποία φορούσε ο ελληνικής καταγωγής Αυστραλός.

Η Κρίσταλ Πάλας πήρε το "διπλό" στο "Άπτον Παρκ" με πέναλτι του Τζέντινακ, ενώ "διπλό" πήρε και η Σουόνσι κάνοντας βήμα παραμονής με ανατροπή στην έδρα της Νιούκαστλ, με τον Μπονί να σκοράρει στις καθυστερήσεις του πρώτου και του δεύτερου ημιχρόνου.

Αυτή ήταν η 5η συνεχόμενη ήττα για τη Νιούκαστλ, ενώ η Κάρντιφ έπιασε την Φούλαμ στην 18η θέση μετά το 1-1 με την Στόουκ.